Dekspantenol'ün diatrizoat sonrası oluşmuş kontrast nefropatisine karşı SIRT 1, p53, Bcl2/Bax yolakları üzerinden tedavi edici etki mekanizmalarının aydınlatılması
Elucidation of the therapeutic mechanisms of dexpanthenol againstdiatrizoate-induced contrast nephropathy via SIRT 1, P53, Bcl2/Bax pathways
  1. Tez No: 946340
  2. Yazar: CENK MUSTAFA HAVABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kontrast maddeler günümüzde birçok tanıyı koymak ve tedaviye yol göstermek açısından tıbbi görüntülemede kullanılmakta ve normal doku ile patolojik olan arasında kontrast farkı sağlamaktadır.Bu sebeple gün geçtikçe daha da sık kullanılmaktadır.Ancak kontrast maddelerin insan vücudunda kullanım sırasında veya kullanımı sonrasında istenmeyen yan etkilere sebep olabilmektedir.Ancak bazı istenmeyen yan etkileri ciddi sonuçlar doğurabilmekte olup biz bunlar arasında en ciddi yan etkiler arasında olan kontrast nefropatisi hakkında çalıştık.Günümüzde birçok çalışma yapılmakla birlikte henüz kontrat nefropatisinin oluşmasını engellemek veya tedavi eden bir metot literatürde mevcut değildir. Bizde çalışmamızda deneysel olarak ratlarda konstrast nefropatisi modeli oluşturup kontrast nefropatisini önlemede veya tedavi edici etkisi hakkında dekspantenol ile çalıştık.Çalışmamızda 32 adet dişi Wistar Albino cinsi rat ile her grupta 8 adet hayvan olacak şekilde ilk grup kontrol grubu,ikinci grup radyokontrast grubu,rüçüncü grup radyokontrast ve dekspantenol grubu ve dördüncü grup dekspantenol grubu oalcak şekilde 4 gruba ayırdık.Gruplarımızdaki ratlardan böbrek dokularından histopatolojik ,immünohistokimyasal incelemeler ve kan dokularından ise BUN-Kreatinin analizleri yapılmıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda bulgularımızda kratinin ve üre değerlerinde üro grubu ile üro+deks grupları arasında anlamlı farklılık saptanmamış,üro grubu ile üro+deks grubu karşılaştırıldığında renal hasarın üro+deks grubunda histopatolojik düzeyde belirgin azaldığı,üro grubu ile üro+deks grubu karşılaştırıldığında üro+deks grubunda p53'te anlamlı azalma,bcl-2'de anlamlı artış, SIRT-1'de anlamlı artış,bax'ta anlamlı azalma,TNF-a'da anlamlı azalma,kaspaz 3'te anlamlı azalma mevcuttur.Bulgulardan elde edilen verilere göre üro grubunda genetik, histopatolojik ,immünohistokimyasal düzeylerde saptanan renal hasarın dekspantenol ile önlenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contrast agents are now employed in medical imaging to facilitate numerous diagnoses, guide treatment, and provide contrast between normal and pathological tissue. Consequently, their utilization is increasing. However, contrast agents may induce undesirable side effects during or after application in the human body. Some of these adverse effects may have severe consequences, and our research focuses on contrast nephropathy, which is among the most serious side effects. Despite the numerous studies conducted, no method exists in the literature to prevent or treat contrast nephropathy.In our study, we developed a model of contrast nephropathy in rats and investigated the preventive or therapeutic effect of dexpanthenol on contrast nephropathy. The experimental model comprised 32 female Wistar Albino rats, which were divided into four groups of eight animals each. The first group served as the control group, the second group was exposed to radiocontrast, the third group was exposed to radiocontrast and dexpanthenol, and the fourth group was administered dexpanthenol. A comprehensive array of histopathological and immunohistochemical examinations was conducted on kidney tissues, complemented by BUN-Creatinine analysis of blood tissues. The findings of our study revealed no statistically significant differences between the uro group and the uro+index groups with respect to creatinine and urea values. However, when the uro group was compared with the uro+index group, a significant reduction in renal damage was observed at the histopathologic level in the uro+index group. In contrast, when the uro group was compared with the uro+dex group, a significant decrease in p53, a significant increase in Bcl-2, a significant increase in SIRT-1, a significant decrease in Bax, a significant decrease in TNF-a, and a significant decrease in caspase 3 was observed in the uro+dex group. The findings suggest that dexpanthenol can prevent renal damage detected at genetic, histopathologic, and immunohistochemical levels in the uro group.