Türkiye'de serbest bölge yönetimleri
Administration of free zones in Turkey
  1. Tez No: 94654
  2. Yazar: YILMAZ TORUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Özet Serbest Bölgeler ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla birlikte gümrük sınırları dışında sayılan yerlerdir. Buralarda ticari, endüstriyel ve hizmetsel faaliyetler yapılmaktadır. Serbest bölge içinde yer seçimi aşamasında ulaşım imkanları, altyapı imkanları, sosyal çevre, yan endüstri imkanları gibi kriterler bölgenin kuruluşunda etkili olurlar. Bölgenin gelişmiş olup olmaması daha az etkilidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de serbest bölgelerle ulaşılmak istenen hedefler; ülkeye yabancı sermaye çekmek, üstün teknolojiyi çekmek, hizmet ve ihracat gelirlerini artırmak, ekonomik gelişmeye ve ödemeler dengesine katkıda bulunmak. Bu hedeflere ulaşmak ise sonuç olarak ülkede istihdam artışı sağlayacak ülke varlıklarının artışına katkı sağlayacaktır. Türkiye'de halihazırda 17 serbest bölge hizmet vermektedir. Bunlar çok amaçlı olup, paketleme, depolama, ticaret, bankacılık, sigortacılık vb. hizmetler yapılmaktadır. Türkiye'de serbest bölgeler başlangıçta devlet tarafından kurulup işletilmiştir. Son uygulama Yap-İşlet-Devret Modeline göre kurulup işletilmesidir. Bugün her serbest bölgede bir kurucu -işletici şirket bulunmakta olup burada ticari ve teknik aktiviteleri yerine getirmektedir. Serbest bölge yönetimleri Türkiye'de merkezi yerel düzeyde örgütlenmiştir. Merkezde Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü yer almaktadır. Diğer taraftan her serbest bölgede bir serbest bölge yönetimi vardır. Bu merkez adına yerel düzeyde hizmetleri yürütür.Serbest bölgelerde organizasyon, f inansal, pazarlama, inşaat, imalat işletme ve bölgenin korunması gibi hizmetler bölge işleticisi şirket tarafından yerine getirilir. Bu şirket Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir ve Şirketle Dış Ticaret Müsteşarlığı arasında bir sözleşme yapılır.
Özet (Çeviri)
Summary Free zones are places whice are located within the political boundaries of the conuntry but are supposed out of the boundaries of customs. Here commercial, industrial and service activities are performed by the foreign and host country's company. In the procces of selecting the possiple location for the esteblishment of zones, the following criteria such as, the availability of transportation and other infrastructure facilities, social enviroment, the availabity of side industries and other factors whice would facilitate to attract local and foreign capital have played major role rather than policies concerning the development of a less developed region. The objectives of free zones in Turkey as well in the world are, to increase the inflow of foreign investments, to attract high-tech industries whice do not exist in host country through free zones and to learn from them, to increase the servise and export revenue, hence, to contribute to the balance of payments and growth of the economy. Furthermore, the achievement of the above objectives will also contribute to increase the employment and owerall wealth. There are seventeen operational free zones in Turkey. These are multipurpose zones, and all sort of activities such as storing, packing, trading, banking, insurance, and similar can carried oud provided that they are pollution freeAt first, free zones in Turkey were established by the state and operated. The latest practice that these zones are established in accordance with the prenciples of Built-Operate and Turnover model. For each zone, a joint-stock company undertakes all commercial and technical activities for the succesfull development of free zones. The management and administration of these zones have been organized as centrally and locally. Directorate General of Free Zone is central unit of organization of free zones of Turkey. On the other hand, each free zone have its own directorate whice have responsibilities in terms of servises of free zone. Zone directorate fulfills these servises in the name of central unite. Activities, at the free zone such as organization, financing, marketing, design, construction, operation and maintenance of the zone are done by a joint- stock company whice is choosen by the cabinet and a contract with some provisions, is made between operator company and Undersecretariat for Foreign Trade.