The impact of strategic planning in developing project management
Proje yönetiminin geliştirilmesinde stratejik planlamanın etkisi
- Tez No: 946573
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arka plan: Stratejik planlama, proje yönetiminin gelişimini olumlu yönde etkileyen önemli bir faktördür. Bu araştırma, büyük etkisine rağmen yeterince dikkat çekmeyen yönlerden biri olduğu için bu faktörün proje yönetimi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Amaç: Bu çalışma, stratejik planlamanın proje yönetiminin gelişimi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada daha net sonuçlar için özel kurumları seçtik. Metodoloji: Çalışmanın yürütülmesi ve bilgi toplanması amacıyla çalışmada betimsel analiz kullanılmış ve buna göre Necef Valiliği'ndeki fabrikalar seçilmiş, burada yönetici ve çalışanlardan organizasyondaki görevlerine göre veri toplanmıştır. Bulgular: Sonuçlar, stratejik planlamanın, uzun vadede projenin vizyon ve politikasının çizilmesine etkin bir şekilde katkıda bulunan idari sürecin önemli bir ayağı olduğunu göstermiştir ve bu da aralarında ortaya çıkan güçlü bir ilişkinin varlığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Strategic planning is an important factor that positively affects the improvement of project management. This research aims to study the impact of this factor on project management, as it is one of the aspects that did not receive sufficient attention despite its great impact. Purpose: This study aimed to study the impact of strategic planning on the development of project management. In the study, we selected private institutions for clearer results. Methodology: In order to conduct the study and collect information, descriptive analysis was used in the study and accordingly factories were selected in Najaf Governorate, where data was collected from managers and employees according to their jobs in the organization. Findings: The results showed that strategic planning is an essential pillar of the administrative process that contributes effectively to drawing the vision and policy of the project in the long term, and this proves the existence of a strong relationship that appears between them.