Haşimato hastalarında olası DNA hasarının araştırılması
Investigation of possible DNA damage in hashimoto's patients
- Tez No: 946574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE BİTGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Önerilen çalışmada vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Haşimato Hastalarında oksidatif stresin bir göstergesi olan 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) ve 8-OHdG'in onarımından sorumlu olan 8-Oxoguanine-DNA Glikozilaz (OGG1) gen ifadesi seviyelerinin belirlenmesi ile oksidatif DNA hasarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca proinflamatuvar sitokinler olarak bilinen TNFα, IL-1β ve IL-6'nın düzeyleri ölçülerek Haşimato hastalarında değerlendirilmesindeki öneminin ve sitokin seviyeleri ile 8-OHdG seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the proposed study, 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG), which is an indicator of oxidative stress, and 8-Oxoguanine-DNA Glycosylase (), which is responsible for the repair of 8-OHdG, were used in Hashimoto's patients, an immune system disease in which the body's own protection system attacks the thyroid cells. It is aimed to demonstrate oxidative DNA damage by determining OGG1) gene expression levels. In addition, it was aimed to measure the levels of TNFα, IL-1β and IL-6, known as proinflammatory cytokines, and to evaluate their importance in evaluating Hashimoto's patients and the relationship between cytokine levels and 8-OHdG levels.