6. sınıf dolaşım sistemi konusunun öğretiminde oyun matı kullanımının öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisi
The effect of use of playmat in teaching the topic of 6th grade circular system on students' academic success, attitude and motivation
  1. Tez No: 946632
  2. Yazar: KEZBAN GÜNDÜZ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM DÖNEL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 6. sınıf fen bilimleri dersinde kullanılan oyun matının, öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları, derse karşı tutumları ve bilgilerin kalıcılığına etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, her biri 60 öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarından toplam 120 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.“Dolaşım Sistemi”konusu deney grubunda mevcut fen bilimleri dersi öğretim programına ilave olarak oyun matı ile desteklenirken, kontrol grubunda sadece fen bilimleri dersi öğretim programı ile işlenmiştir. Veriler Kara ve Dönel Akgül (2023) tarafından geliştirilen“Dolaşım Sistemi Akademik Başarı Testi”, Atay (2014) tarafından geliştirilen“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve Biçer (2011) tarafından geliştirilen "Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği'nin her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanması ile toplanmıştır. Ek olarak deney grubuna kalıcılık testi uygulanmış ve oyun matı kullanım sürecine yönelik öğrenci görüşleri görüşme formu aracılığı ile alınmıştır. Ayrıca oyun matı kullanım sürecine yönelik öğretmen görüşü alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 23.0 paket programı kullanılarak betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi ve bağımlı gruplar t testi ile analiz edilmiştir. Akademik başarı, tutum ve motivasyon puanları açısından deney grubu ve kontrol grubu öğrencileri son test ön test puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Sürece yönelik öğrenci görüşleri oyun matı kullanımının dersin daha eğlenceli olmasını sağlayarak öğrencilerin derse ilgilerini artırdığını göstermektedir. Öğretmenin sürece yönelik görüşleri oyun matı kullanımının dersi daha keyifli ve verimli kıldığını, sınıf içi disiplin sorununu azalttığını ve öğrenciler arasındaki iletişimi artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to evaluate the effects of the play mat used in a 6th-grade science course on students' academic achievement, motivation, attitudes towards the course, and knowledge retention. The study employed a quasi-experimental design, incorporating a pre-test-post-test control group. The study group comprised a total of 120 sixth-grade students, with each group divided into an experimental and a control group, with 60 students in each group. The topic of the circulatory system was supplemented by a play mat in addition to the existing science course curriculum in the experimental group, while it was taught exclusively with the science course curriculum in the control group. The data were collected by applying the“Circulatory System Academic Achievement Test”developed by Kara and Dönel Akgül (2023), the“Motivation Scale Towards Science Learning”developed by Atay (2014), and the“Attitude Scale Towards Science Course”developed by Biçer (2011) as pre-tests and post-tests to both groups. Furthermore, a retention test was administered to the experimental group, and student opinions regarding the play mat use process were obtained through an interview form. Teacher opinions regarding the play mat use process were also obtained. The data were analysed using descriptive statistics, independent samples t-tests, and dependent samples t-tests, with the SPSS 23.0 package program being utilised for this purpose. A subsequent investigation revealed no significant differences between the pre-test and post-test scores of the experimental and control group students in terms of academic achievement, attitudes, and motivation. The utilisation of the play mat has been demonstrated to engender a more enjoyable and productive learning environment, as well as a reduction in disciplinary issues and an enhancement in student communication. These observations are supported by the opinions of students who have expressed that the play mat has been beneficial to their learning experience. Teacher opinions regarding the process indicated that the use of the play mat made the lesson more enjoyable and productive, reduced classroom discipline problems, and increased communication among students.