Ebeveynlerin oyuncak satın alma tercihlerini etkileyen etmenlerin sürdürülebilirlik çerçevesinde incelenmesi
Examining the factors influencing parents' toy purchase preferences within the framework of sustainability
- Tez No: 946692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Günümüzde benzersiz bir dönüşüm olan oyun ve oyuncak, yalnızca çocuklar için oyalanma aracı olmanın ötesinde, ebeveyn – çocuk ilişkisinde önemli bir iletişim aracı olarak öne çıkmaktadır. Ebeveynlerin satın alma kararları için önemli bir yere sahip olan oyuncaklar gerek çocuklar gerekse ebeveynler için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin oyuncak satın alma davranışlarının değerlendirilmesi, ebeveynlerin oyuncağa yönelik tutumlarının ve oyuncak algılarının da anlaşılabilmesine yönelik bir zemin hazırlamakla birlikte pazarlama araştırmalarında tüketici davranışlarının daha detaylı ele alınabilmesine yönelik niş bir alan yaratabilecektir. Dünyanın sınırlı kaynaklarının kullanımının birçok araştırma ile ele alındığı sürdürülebilirlik çerçevesinde ebeveynlerin oyuncak satın alma davranışlarını etkileyen etmenlerin incelenmesi, tüketim toplumundaki kararlarının anlamlandırılabilmesi için önem taşımaktadır. Bu bağlamda, tez araştırmasının temel amacı ebeveynlerin ebeveynlik doğrultusunda benzerlikleri ile gruplandırılarak özelleştirilmesi, özelleştirilen bu grupların satın alma davranışlarını etkileyen ve sürdürülebilir yaşam tarzları, ürün ilgilenimleri ve sürdürülebilirlik kaygıları ile oyuncak satın alma davranışlarındaki ilişkilerin incelenmesidir. Yeni bir çalışma alanı olduğu için ebeveynlerin davranışlarını etkileyen psikolojik faktörler arasındaki ilişkilerin açıklanmasına da zemin hazırlayacak bu araştırma, çoklu değişken analizler aracılığıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, play and toys are undergoing a unique transformation and have emerged not merely as tools of amusement for children, but also as significant means of communication within the parent–child relationship. Toys, which hold considerable importance in parents' purchasing decisions, are of great value not only for children but also for parents. Therefore, analyzing parents' toy purchasing behavior provides a foundation for understanding their attitudes and perceptions toward toys. This, in turn, can create a niche area in marketing research for examining consumer behavior in greater depth. Within the framework of sustainability an area extensively explored through studies on the responsible use of the world's limited resources understanding the factors influencing parents' toy purchasing decisions is essential to interpreting their consumption-related choices in contemporary consumer society. Accordingly, the primary aim of this thesis is to segment parents based on shared characteristics in their parenting styles, and to investigate how sustainable lifestyles, product involvement, and sustainability concerns influence the toy purchasing behaviors of these distinct groups. As a novel area of inquiry, this research also contributes to explaining the relationships among psychological factors that shape parental behavior, employing multivariate analyses to provide a comprehensive understanding of the underlying dynamics.