Lojistik firmalarındaki iş birlikçi rekabetin sürdürülebilirlik performansları üzerindeki etkisi
The effect of coopetition in logistics companies on sustainability performance
  1. Tez No: 946746
  2. Yazar: ERDAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
İş birlikçi rekabet stratejisi, özellikle araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yoğun olduğu, temeli teknoloji olan sektörlerde oldukça etkin olsa da karmaşık yapısından dolayı sürdürülmesi oldukça güç ve istikrarsız bir ilişkiler ağıdır. Rekabetçi iş birliği ilişkilerinde birlikte çalışma nedeniyle, rakibin önemli ve stratejik iş sırlarını öğreneceğinden endişe etme gibi bir takım hem olumlu hem de olumsuz duygular yaşanır. İş birlikçi rekabetin firmaların sürdürülebilirlik performansı üzerindeki olumlu etkisi yaygın bir şekilde savunulmasına rağmen, literatürde bu iki değişkeni birbirine bağlayan temel mekanizmayı açıklayan araştırmaya dayalı bir bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma, İş birlikçi rekabet faaliyetlerinin firmaların sürdürülebilirlik performansı arasındaki ilişkide dinamik yeteneklerin ve sürdürülebilirlik bilincinin aracılar ve gerekli koşullar olarak rolünü incelemektedir. Türkiye'nin en eski ve en geniş üye sayısına sahip, UND, UTİKAD, LİK ve LOJİDER'den elde edilen verileri kullanarak yaptığımız analiz, rekabetçi iş birliği ile dinamik yeteneklerde ve sürdürülebilirlik bilincinde önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, dinamik yetenekler ve sürdürülebilirlik bilinci, firmaların sürdürülebilirlik performansının iyileşmesiyle önemli ölçüde ilişkilidir. Rekabet iş birliğinin doğrudan etkisi, iki aracılık değişkeni göz önüne alındığında önemsiz hale gelmektedir; bu da dinamik yetenekler ve sürdürülebilirlik bilinci tarafından tam aracılık yapıldığını göstermektedir ve bu iki faktörün de firmaların sürdürülebilirlik performansını artırmak için gerekli koşullar olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada bu bulgulara dayanarak, uygun yönetsel ve politik müdahaleleri yön verebilmek adına uygulanabilir öneriler geliştirebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the coopetition strategy is highly effective, especially in technology-based sectors with intensive research and development activities, it is a complex and unstable network of relationships that is difficult to maintain due to its complicated structure. In competitive cooperation relationships, both positive and negative emotions are experienced, such as concerns about competitors learning important and strategic business secrets due to collaboration. Despite widespread advocacy for the positive impact of coopetition on firms' sustainability performance, there is a research-based knowledge gap in the literature explaining the fundamental mechanism linking these two variables. This study examines the role of dynamic capabilities and sustainability awareness as mediators and necessary conditions in the relationship between coopetitive activities and firms' sustainability performance. Our analysis, using data obtained from Turkey's oldest and largest membership organizations UND, UTIKAD, LIK, and LOJIDER, has shown a significant relationship between competitive cooperation and dynamic capabilities and sustainability awareness. Additionally, dynamic capabilities and sustainability awareness are significantly associated with improved sustainability performance of firms. The direct effect of competitive cooperation becomes insignificant when considering the two mediating variables, indicating full mediation by dynamic capabilities and sustainability awareness, establishing these two factors as necessary conditions for improving firms' sustainability performance. Based on these findings, the study aims to develop practical recommendations to guide appropriate managerial and policy interventions.