Kurumsal tanıtım faaliyetlerinde dijital medya kullanımı üzerine bir inceleme
An examination of digital media usage in corporate promotional activities
  1. Tez No: 946776
  2. Yazar: AYNUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitelerin kurumsal iletişim faaliyetleri kapsamında üniversite tanıtımı amacıyla kullanılan dijital medya kanallarından biri olan“aday öğrenci web sayfalarının”tanıtım süreçlerindeki rolünün ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda, Bursa Teknik Üniversitesi lisans öğrencilerine uygulanan anket verilerine dayalı nicel bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, aday öğrenci web sayfalarına yönelik farkındalığın sınırlı olduğunu; yalnızca %44,1'inin bu sayfaları ziyaret ettiğini, %17'sinin ise bu mecradan haberdar olmadığını göstermektedir. Üniversiteler hakkında bilgi edinme sürecinde YÖK Atlas (%48,1) ve rehber öğretmenlerin (%26) öncelikli kaynaklar olduğu, aday öğrenci sayfalarının ise %3,4 ile düşük düzeyde kullanıldığı tespit edilmiştir. Araştırma, BTÜ Etik Kurulu'nun 18.07.2024 tarihli ve E.160639 sayılı kararıyla onaylanmıştır. Araştırma sonuçları, aday öğrenci web sayfalarının tanıtım aracı olarak potansiyel taşıdığını ancak bu potansiyelin stratejik biçimde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of“prospective student web pages”, one of the digital media channels used for university promotion within the scope of corporate communication activities of universities, in the promotion processes. In this direction, a quantitative field research was conducted based on survey data applied to undergraduate students of Bursa Technical University. The findings of the research show that awareness of prospective student web pages is limited; only 44.1% of them visit these pages, while 17% are not aware of this medium. In the process of obtaining information about universities, it was found that YÖK Atlas (48.1%) and guidance counselors (26%) were the primary sources, while prospective student pages were used at a low level with 3.4%. The research was approved by the decision of the BTU Ethics Committee dated 18.07.2024 and numbered E.160639. The results of the research show that prospective student web pages have potential as a promotional tool, but this potential should be evaluated strategically.