Lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between undergraduate students' perception of the homework process and their perceptions of instructor behaviors
- Tez No: 946796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDA YAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel bir çalışma olan bu araştırma için 4 alt problem belirlenmiş, alt problemlere cevap verilirken betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 727 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri 'Yükseköğretimde Ödev Süreci Ölçeği' ile algıladıkları öğretim elemanı davranışları düzeyleri ise 'Algılanan Öğretim Elemanı Davranışları Ölçeği' ile ölçülmüştür. Lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışlarının cinsiyet değişkenine göre farklılıklarını incelemek için bağımsız örneklemler t-testi, sınıf ve bölüm değişkenine göre farklılıklarını incelemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi, lisans öğrencilerinin öğretim elemanı davranışları algı düzeylerinin ödev sürecine yönelik algı düzeylerini yordama seviyesini belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi yapılırken Jamovi 2.3.34 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları her bir alt probleme cevap verecek şekilde ortaya koyulmuştur. Birinci alt problemde katılımcıların ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışlarının betimsel analizi yapılmış, ölçeklere ait ortalamalar verilmiş, standart sapma, basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. İkinci alt probleme yanıt verilirken lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algıları sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterse de bu farklılığın etki değeri küçük çıkmıştır. Lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları bölüm değişkenine göre de anlamlı farklılıklar göstermiştir. Bu iki değişken bazı bölümlerde küçük etkide anlamlı farklılık, bazı bölümlerde ise orta etkide anlamlı farklılık göstermiştir. Üçüncü alt problemde ise lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algı düzeyleri ve algıladıkları öğretim elemanı davranışları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkiye rastlanılmıştır. Buna göre lisans öğrencilerinin olumsuz öğretim elemanı davranışları azaldıkça, ödev süreci algıları arttığı görülmektedir. Dördüncü alt problemde ise lisans öğrencilerinin ödev sürecine yönelik algılarının öğretim elemanı davranışları tarafından yordandığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular tartışılmış ve alan yazındaki ilgili konularla olan benzerlik ve farklılıklar belirtilmiştir. Öneriler kısmında ise farklı bölgelerdeki üniversitelerde karma yöntemlerle daha derinlemesine çalışmalar yapılmasının ve öğretim elemanlarına yönelik etkili iletişim seminerlerinin verilmesinin alan yazına ve öğrenci-öğretim elemanı ilişkilerine katkı sağlayacağı düşünüldüğü ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between undergraduate students'perception of the homework process and their perceptions of instructor behaviours. This quantitative study was structured around four sub-problems, and both descriptive and correlational survey models were utilized to address them. The participants of this study were selected through a convenient sampling method and consisted of 727 undergraduate student studying at Tokat Gaziosmanpaşa University. The aim of the study was to examine the relationship between undergraduate students' perceptions of the homework process and their perceptions of instructor behaviors. The“Homework Process Scale in Higher Education”was used to measure students' perceptions of the homework process, while the“Perceived Instructor Behaviors Scale”was used to assess their perceptions of instructor behaviors. To examine whether students' perceptions of the homework process and perceived instructor behaviors differed by gender, independent samples t-test was conducted. One-way ANOVA was applied to investigate the differences based on class level and academic department. The relationship between the two main variables was analyzed using the Pearson correlation coefficient, and a simple linear regression analysis was conducted to determine whether perceived instructor behaviors significantly predicted students' perceptions of the homework process. All analyses were carried out using the Jamovi 2.3.34 statistical software. The results of the study were presented according to the four sub-problems. In response to the first sub-problem, descriptive statistics were reported, including means, standard deviations, skewness, and kurtosis values of the scale scores. Regarding the second sub-problem, the findings revealed that neither variable showed a statistically significant difference according to gender. Although the students' perceptions of the homewor process showed statistically significant differences by class level, the effect size was found to be small. Significant differences were also observed by department; in some departments, the effect sizes were small, while in others they were moderate. As for the third sub-problem, a significant negative correlation was found between students' perceptions of instructor behaviors and their perceptions of the homework process. This indicates that as negative instructor behaviors decreased, students' perceptions of the homework process improved. Finally, the results of the fourth sub-problem showed that students' perceptions of instructor behaviors significantly predicted their perceptions of the homework process. The findings were discussed and the similarities and differences with the related topics in the literature were identified. In the recommendations section, it was emphasized that conducting more comprehensive studies through mixed methods across universities in different regions, as well as offering effective communication seminars for instructors, could make valuable contributions to the literature and enhance student-instructor relationships.