Öğretmenlerin mesleki kimlikleri ile özerklik davranışları ve özyeterlikleri arasındaki yapısal ilişkilerin incelenmesi
Exploring the structural relationships among teachers' vocational identity, autonomous behaviors and self-efficacy
  1. Tez No: 946797
  2. Yazar: MUSTAFA MENEVŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mesleki kimlikleri, özyeterlik inançları ve özerklik algıları arasındaki yapısal ilişkileri incelemektir. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen bu çalışmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan 408 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada yer alan değişkenlere ilişkin verileri elde etmek için“Öğretmen Özyeterlilik Ölçeği”,“Öğretmen Özerk Davranış Ölçeği”ve“Mesleki Kimlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, minimum-maksimum değerler, ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık gibi değerler hesaplanmıştır. Çalışmanın değişkenleri arasındaki yapısal ilişkileri incelemek için ise yapısal eşitlik modellemesi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda öğretmenlere sunulan özerkliğin, onların özyeterlik ve mesleki kimlik algılarına olumlu yansıdığı belirlenmiştir. Ek olarak, özyeterlik değişkeni de öğretmenlerin mesleki kimliğini olumlu bir şekilde yordamıştır. Son olarak öğretmen özyeterliği, özerklik ve mesleki kimlik değişkenleri arasındaki ilişkide aracı rol oynamıştır. Elde edilen bu sonuçların alanyazınla uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuçlara dayalı olarak öğretmenlere özerklik olanağının sunulması ve mesleki gelişim süreçlerinde söz konusu değişkenlerin göz önünde bulundurulması gibi öneriler uygulayıcılar, okul yöneticileri, politika yapıcılar ve araştırmalar için tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the structural relationships between teachers' perceptions of vocational identity, self-efficacy beliefs, and autonomy. The research was conducted using a correlational survey model, and the participants consisted of 408 teachers working in public and private schools affiliated with the Ministry of National Education during the 2023–2024 academic year. To collect data on the variables included in the study, the“Teacher Self-Efficacy Scale,”the“Teacher Autonomous Behavior Scale,”and the“Vocational Identity Scale”were used. Descriptive statistics such as frequency, percentage, minimum-maximum values, mean, standard deviation, skewness, and kurtosis were calculated during the data analysis. To examine the structural relationships among the variables, structural equation modeling was employed.The analysis revealed that the autonomy provided to teachers had a positive impact on their perceptions of self-efficacy and vocational identity. Additionally, the self-efficacy variable significantly predicted teachers' vocational identity in a positively. Furthermore, teacher self-efficacy played a mediating role in the relationship between autonomy and vocational identity. The findings were found to be consistent with the relevant literature. Based on the results, several implications were discussed for practitioners, school administrators, policymakers, and future research, particularly emphasizing the importance of providing teachers with autonomy and considering these variables in professional development processes.