Yapay zekâ çağında vatan
Homeland in the age of AI
  1. Tez No: 946907
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu araştırma Yapay Zekâ teknolojilerinin sunduğu fırsatları ve doğurduğu riskleri bütüncül bir yaklaşımla inceleyerek, Türkiye'nin bu alandaki konumunu analiz edip YZ dönüşümü için özgün bir yol haritası oluşturmaya katkı sunmayı amaçlamaktadır. YZ'nin en temelde ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel faydaları sistematik olarak değerlendirilmiş; aynı zamanda YZ çalışmalarındaki etik, hukuki ve felsefî kaygılar da kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışmada YZ'nin insanlığa büyük bir dönüşüm imkânı sunduğu ancak bu dönüşümün sorumlulukla ve etik farkındalıkla yürütülmesi gerektiği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada YZ'nin kavramsal temelleri, tarihsel gelişimi ve başlıca uygulama alanları ele alınmakta; ardından eğitim, sağlık, finans, çevre, adalet, tarım, ulaşım ve güvenlik gibi sektörlerdeki etkileri örneklerle incelenmektedir. YZ'nin yalnızca fırsatlar değil, aynı zamanda istihdam, mahremiyet, etik sınırlar ve toplumsal bütünlük üzerinde doğurabileceği riskler de değerlendirilmektedir. Son olarak, ülkelerin YZ politikalarıyla Türkiye'nin dijital egemenlik stratejileri karşılaştırmalı olarak ele alınmakta ve bu doğrultuda güvenlik temelli yaklaşımlar ile çok boyutlu politika önerileri sunulmaktadır. Araştırma çizdiği stratejik, pratik ve felsefi çerçeve içerisinde Türkiye'nin, YZ'yi yalnızca bir teknoloji olarak değil, bütüncül bir kalkınma paradigması olarak ele alması gerektiğini ileri sürmektedir. Tezde, Türkiye'nin“dijital vatan”yaklaşımını benimseyerek kendi YZ'sini geliştirmesinin ve teknolojik bağımsızlığını güçlendirmesinin, ayrıca YZ'nin etik, hukuki ve felsefî temellerini sağlam bir şekilde atmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive analysis of the opportunities and risks associated with artificial intelligence (AI), with a specific focus on Turkey's AI transformation. It seeks to contribute to the formation of a strategic roadmap tailored to Turkey's needs. The research evaluates the economic, technological, social, and cultural benefits of AI in a systematic way, while also addressing the major legal, ethical, and philosophical concerns surrounding its development. The main argument is clear: AI presents a historic opportunity for humanity but this transformation must be guided by responsibility, foresight and ethical care. This study examines the conceptual foundations, historical development, and primary application areas of artificial intelligence. It then analyses the impact of AI on key sectors such as education, healthcare, finance, environment, justice, agriculture, transportation, and security, supported by concrete examples. Beyond its potential benefits, the study also addresses the risks AI may pose to employment, privacy, ethical boundaries, and social cohesion, drawing upon insights from prominent philosophers and scientists. Finally, AI policy frameworks are examined in comparison with Turkey's digital sovereignty strategies, leading to security-oriented perspectives and multidimensional policy recommendations. The study argues that Turkey should approach the issue of AI not only as a technological tool, but as a comprehensive development paradigm. It emphasizes the importance of building national AI capacity grounded in a“digital homeland”perspective, strengthening technological sovereignty, and establishing solid ethical, legal and philosophical foundations for AI.