Üniversite öğrencilerine verilen etkin dinleme becerisi eğitiminin başkalarını dinleme becerisine etkisi
The Effect of active listening skill treatment program, on skill of listening to others
- Tez No: 94709
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, etkin dinleme becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan eğitim programının, üniversite öğrencilerinin başkalarım dinleme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Deneysel modelle gerçekleştirilen araştırmanın 2x3 faktörlü, son faktörde tekrar ölçümlü deseni içinde bir bağımsız değişken, bir tane de bağımlı değişken bulunmaktadır. Bağımsız değişken araştırıcı tarafından geliştirilen etkin dinleme becerisi eğitimi, bağımlı değişken ise başkalarını dinleme becerisi düzeyidir. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi birinci sımf öğrencilerinden on beşer kişilik deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubunun oluşturulmasında üyelerin gönüllüğü ve ön test puanlan dikkate alınmıştır. Bağımlı değişkenin ölçümünde Kuzgun ve araştırıcı tarafından geliştirilen“Dinleme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Araç ilk oturumdan önce öntest, eğitimin sonunda sontest ve eğitimden beş ay sonra izleme testi amacıyla, deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Deney grubuna haftada bir oturum (doksan dakika) olmak üzere altı hafta süreyle etkin dinleme becerisi eğitimi verilmiştir. Bu süre içerisinde deney grubuna hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest puanlan, deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Deney grubu sontest ve izleme testi puanlan arasındaki farkda anlamlı çıkmıştır. Sonuçta; etkin dinleme becerisini geliştirmeye yönelik eğitim programının, üniversite öğrencilerinin başkalannı dinleme becerileri üzerindeki etkisinin olumlu olduğu ve bu etkinin eğitimden sonrada devam ettiği bulunmuştur. 84
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to examine the effect of treatment program prepared for the development of the active listening skills on the listening skill of undergraduates. The research which has been carried out with an experimental model contains 2x2 factors of which the last factor consists of not only an independent variable within the remeasurable design, but also a dependent once. The dependent variable is the treatment of the active listening skills developed by the researcher and the dependent variable is the level of the skill to listen to others. An experimental and control group, consisting of 15 students each, has been chosen from the first year students of Burdur Education Faculty of Süleyman Demirel University, for the construction of the experimental group volunteering students who got lower scores on pre-test. A“ Listening Skill Scale”developed by Kuzgun and the researcher has been used for the measurement of the dependent variable. The scale has been used before the first lecture as pre-test, after the teaching period as a post-test and five months after the lectures as follow-up test, both on the experimental and control group. The experimental group received a six week course of active listening skills of a 90 minute-lecture per week. Within this period the control group had not received any treatment. Variance analysis has been utulized for the analysis of the data and the repeated measurements. The pre-and-post tests results of the experimental and control groups had been found significant infavor of the experimental group. The difference between the post test and the follow-up results of the experimental group has been found significant, as well. 85As a result, it has been found out that the effect of the treatment program to the development of the active listening skills on the listening skills of undergraduates to others is positive and that this effect even lasts after the treatment program. 86