Defne bitkisi çekirdeği/ Fe3O4 manyetik nanokompozitlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve atık sulardan metilen mavisini giderme kapasitesinin araştırılması
Preparation and characterization of laurel plant seed/fe3o4 magnetic nanocoposites and investigation of methylene blue removal capacity from wastewater
  1. Tez No: 947106
  2. Yazar: GÜLPERİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Atık sularda boyarmaddelerin bulunması günümüzün önemli bir sorunu haline gelmiştir. Bu kirlilikler tehlikeli yeni kirlilikler olarak yer almaya başlamıştır. Tekstil, deri, kağıt gibi endüstriler, plastikler, vb. ürünleri renklendirmek için çoğunlukla kullanılan boyar maddelerden biri de metilen mavisidir. Bu boyar madde solunum sistemine ve gözlere verdiği ciddi zararlardan dolayı insan sağlığı için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmada metilen mavisi boyarmaddesinin uzaklaştırılmasına yönelik, düşük maliyetli, çevre dostu defne çekirdeği toz/Fe3O4 manyetik nanokompozitler hazırlandı. Manyetik nanokompozitlerin karakterizasyonları XRD, FTIR, SEM, TEM, VSM ve EDX çalışmaları ile yapıldı. Daha sonra defne çekirdeği tozu (DÇT)/ Fe3O4 manyetik nanopartiküller, sulu çözeltiden metilen mavisinin uzaklaştırılması için kullanıldı. Bu amaçla, çalışmada uygun temas süresi, başlangıç boya derişimi, pH gibi parametreler belirlendi. Temas süresi 60 dakika ve 10 mg/L'lik metilen mavisi çözeltisi ile elde edildi. Başlangıç ortam pH değeri pH 8.0, bu değerde qe değeri 1.925 mg/g, pHpzc değeri ise 6.70 olarak bulundu. Yapılan kinetik ve termodinamik çalışmalarda metilen mavisinin DÇT-Fe3O4 üzerine adsorpsiyonunun Ho-Mckay kinetik modeline uyduğu (Pseudo-second order, yalancı ikinci derece) belirlendi. Aktivasyon enerjisi Ea 9.30 kcal/mol (38.93 kj/mol) olarak hesaplandı. Aktivasyon entalpisi (ΔH) ve aktivasyon entropisi (ΔS) sırasıyla 36.01 kJ/mol ve -138.78 J/mol olarak hesaplandı. Aktivasyon serbest enerjisi (ΔG) için 298, 308 ve 318 K'de hesaplanan değerler sırasıyla 77.36, 78.75 ve 80.01 kJ/mol olarak belirlendi. Desorpsiyon deneylerinde en iyi desorplayıcı ajan olarak 2. saatte CH3COOH tespit edildi. Bu zaman diliminde tespit edilen desorplama yüzdesi % 84.63 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The presence of dyestuffs in wastewater has become a major issue today. These pollutants have begun to emerge as hazardous new pollutants. Methylene blue is one of the dyestuffs mostly used for colouring products such as textile, leather, paper, plastics, etc. industries. This colourant poses a great danger to human health due to its serious damage to the respiratory system and eyes. In the presence study, low-cost, environmentally friendly laurel seed powder (DÇT)/Fe3O4 magnetic nanocomposites were prepared for the removal of methylene blue dyestuff. The characterisations of magnetic nanoparticles were carried out by XRD, FTIR, SEM, TEM, VSM and EDX studies. Then, laurel seed powder/Fe3O4 magnetic nanoparticles were used for the removal of methylene blue from aqueous solution. For this purpose, optimal parameters such as contact time, initial dye concentration and pH were determined. The contact time was 60 min and 10 mg/L methylene blue solution. Initial pH value was found to be pH 8.0 and qe and pHpzc were found to be 1.925 mg/g and 6.70, respectively. In the kinetic and thermodynamic studies, it was determined that the adsorption of methylene blue on DCT-Fe3O4 followed the Ho-Mckay kinetic model (Pseudo-second order). The activation energy Ea was calculated as 9.30 kcal/mol (38.93 kj/mol). Activation enthalpy (ΔH) and activation entropy (ΔS) were calculated as 36.01 kj/mol and -138.78 j/mol, respectively. The values calculated at 298, 308 and 318 K for the activation free energy (ΔG) were determined as 77.36, 78.75 and 80.01 kj/mol, respectively. In the desorption experiments, CH3COOH was determined as the best desorbing agent at the 2nd hour. The desorption percentage determined in this time of period was 84.63%.