Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri ve örgütsel imaj algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between teachers' organisational identification levels and organisational image perceptions
- Tez No: 947348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri ve örgütsel imaj algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeylerinin ve örgütsel imaj algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada iki veya daha çok sayıdaki değişken arasında birlikte değişimin varlığını ve derecesini belirlemeyi amaçlayan genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği'nden edilen puanlara göre öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme algı düzeyleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Örgütsel İmaj Ölçeği'nden elde edilen puanlar doğrultusunda öğretmenlerin örgütsel imaj algılarının ölçek genelinde çok katılıyorum düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri ile örgütsel imaj algıları arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme algılarının örgütsel imaj değişkenini anlamlı bir şekilde yordadığı ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeylerini ve örgütsel imaj algılarının çeşitli yönlerden geliştirilmesi amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teachers' levels of organizational identification and their perceptions of organizational image. In this context, it also seeks to investigate teachers' levels of organizational identification and their perceptions of organizational image in relation to various variables. The study employs the relational survey model, a type of general survey model used to determine the presence and degree of co-variation between two or more variables. Based on the scores obtained from the Organizational Identification Scale, teachers were found to exhibit a high level of organizational identification. Likewise, the results from the Organizational Image Scale indicated that teachers' perceptions of organizational image were at the level of“strongly agree”across the scale. The findings revealed a moderate and positive relationship between teachers' organizational identification levels and their perceptions of organizational image. Furthermore, it was determined that teachers' organizational identification significantly predicts the organizational image variable. In light of the findings, several recommendations have been proposed to enhance teachers' levels of organizational identification and their perceptions of organizational image from various perspectives.