Kliniğimizde maküla deliği hastalarında uygulanan vitrektomi vekonvansiyonel internal limitan membran soyulmasının anatomik vefonksiyonel sonuçları
Anatomical and functional outcomes of vitrectomy combined with conventional internal limiting membrane peeling in macular hole patients treated at our clinic
  1. Tez No: 947364
  2. Yazar: ENES ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN UZUN, PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde idiyopatik tam kat maküler delik (İTKMD) tanısıyla cerrahi uygulanan hastalarda anatomik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirmek ve cerrahi başarıyı etkileyen prognostik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde Ocak 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında pars plana vitrektomi (PPV) ve internal limitan membran (İLM) soyulması uygulanan 62 hastanın (62 göz) kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Anatomik başarı deliğin kapanması olarak, fonksiyonel iyileşme en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde (EİDGK) en az 0,2 logMAR azalma (iyileşme) olarak, fonksiyonel başarı ise 6. Ay EİDGK'nin ≤ 0,3 logMAR olması olarak tanımlandı. Başarıyı etkileyen demografik, klinik ve optik koherens tomografi (OKT) temelli morfometrik parametreler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Cerrahi sonrası anatomik başarı oranı %83,9 (n=52) olarak bulundu. Anatomik başarının kadın cinsiyet (p=0,001), erken evre (p=0,002) ve postoperatif elipsoid zon (EZ) bütünlüğü (p=0,002) ile ilişkili olduğu saptandı. Daha küçük minimum lineer delik çapı (p=0,020) anatomik başarı için anlamlı bir belirteçti. Fonksiyonel iyileşme %71 (n=44) oranında gözlenirken, fonksiyonel başarıya %14,5 (n=9) oranında ulaşıldı. Kısa semptom süresi hem fonksiyonel iyileşme (p=0,017) hem de fonksiyonel başarı (p=0,001) ile en güçlü ilişkiyi gösteren faktördü. Fonksiyonel başarı ayrıca daha iyi preoperatif EİDGK (p=0,001), erken evre (p=0,013), korunmuş EZ bütünlüğü (p=0,004) ve OKT ile ölçülen daha elverişli delik morfolojisi (daha küçük çaplar, daha yüksek MHİ, THİ, HFF) ile de ilişkili bulundu. Sonuç: İTKMD cerrahisi, yüksek anatomik başarı oranlarına sahip etkin bir tedavidir. Erken tanı ve zamanında müdahale, fonksiyonel sonuçları belirgin şekilde iyileştirmektedir. Preoperatif EİDGK, semptom süresi, delik evresi ve OKT ile ölçülen morfometrik parametreler, cerrahi başarıyı öngörmede önemli yol göstericilerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the anatomical and functional outcomes in patients who underwent surgery for idiopathic full-thickness macular hole (IFTMH) in our clinic and to identify the prognostic factors affecting surgical success. Methods: The records of 62 patients (62 eyes) who underwent pars plana vitrectomy (PPV) and internal limiting membrane (ILM) peeling at Harran University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, between January 2020 and December 2024 were retrospectively reviewed. Anatomical success was defined as macular hole closure. Functional improvement was defined as a decrease (improvement) of at least 0.2 logMAR in best-corrected visual acuity (BCVA), and functional success was defined as a 6-month postoperative BCVA of ≤ 0.3 logMAR. Demographic, clinical, and optical coherence tomography (OCT)-based morphometric parameters affecting success were statistically analyzed. Results: The postoperative anatomical success rate was found to be 83.9% (n=52). Anatomical success was significantly associated with female gender (p=0.001), earlier stage (p=0.002), and postoperative ellipsoid zone (EZ) integrity (p=0.002). A smaller minimum hole diameter was a significant predictor for anatomical success (p=0.020). Functional improvement was observed in 71% (n=44) of patients, while functional success was achieved in 14.5% (n=9). A short duration of symptoms was the factor most strongly associated with both functional improvement (p=0.017) and functional success (p=0.001). Functional success was also associated with better preoperative BCVA (p=0.001), earlier stage (p=0.013), preserved EZ integrity (p=0.004), and a more favorable hole morphology on OCT (smaller diameters, higher MHI, THİ, HFF). Conclusion: Surgery for IFTMH is an effective treatment with high anatomical success rates. Early diagnosis and timely intervention significantly improve functional outcomes. Preoperative BCVA, duration of symptoms, hole stage, and OCT-based morphometric parameters are important guides for predicting surgical success.