Gender representation in the first and second editions of the English coursebook Empower: A comparative study
İngilizce ders kitabı Empower'ın birinci ve ikinci baskılarındaki cinsiyet temsili: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 947394
  2. Yazar: HAYRETTİN KÖKCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Ders kitapları, dil öğretiminde kullanılan en önemli kaynaklardan biridir ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Dil öğretimindeki değerli katkılarının yanı sıra, ders kitapları isteyerek ve istemeyerek pek çok değerin, düşüncenin ve ön yargının aşılanmasında pay sahibi olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de kadın ve erkeklerin ders kitaplarında eşit temsilidir. Ders kitaplarında erkek ve kadınların yanlış temsili öğrencilerin cinsiyet rolleriyle ilgili fikirlerini yanlış biçimlendirebilir. Bu durum onların hayata dair farklı alanlardaki konularla ilgili özgüvenini, başarısını ve kararlarını etkileyebilir. Ders kitapları cinsiyet temsili açısından incelenmekte ve son zamanlarda basılan kitapların daha olumlu gelişmeler gösteriyor olması beklenmektedir. Bu çalışma yaygın olarak kullanılan bir ders kitabı olan English Empower'ın cinsiyet temsili açısından analizini içermektedir. Üç tanesi ilk basım ve üç tanesi ikinci basım olmak üzere altı kitabı kapsayan çalışma, Empower ders kitap serisindeki cinsiyet temsilini ele almakta ve birinci ve ikinci basım arasında beklenen değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırmaktadır. Yöntem olarak 'içerik analizi' tercih edilmiş olup, çalışma için sosyal ve dilbilimsel olmak üzere iki temel kategori belirlenmiştir. Sosyal açıdan, veriler üç alt kategori altında toplanmıştır: erkek ve kadın varlığı, cinsiyetlere yönelik resmedilen etkinlikler, kadın ve erkeğe atfedilen meslekler. Öte yandan, bu çalışmadaki toplumsal cinsiyetin dilbilimsel yönleri yedi kategoriden oluşmaktadır: kadınlara ve erkeklere atıfta bulunan isimler, kadın ve erkek karakterlere atfedilen sıfatlar, kadın ve erkek karakterlere atfedilen fiiller, zamir kullanımı, cinsiyetçi yapıların kullanımı, türetme ekleri, öncelik sırası. Sonuç olarak, ilk baskılarda çok güçlü bir cinsiyet eşitsizliği gözlemlenmese de her bir kategoride ciddiye alınması gereken sorunlar tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ikinci baskılarda önemli ilerlemeler göze çarpmaktadır. Fakat hala geliştirilmesi gereken yönlerin de var olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Coursebooks are deemed as one of the most important resources to teach the language and are commonly used all around the world. Besides their invaluable support to teach the language, they may play an important role in instilling a lot of values, beliefs and biases consciously or unconsciously. One of these is about the equal representation of females and males in coursebooks. Improper portrayal of men and women in coursebooks may shape students' ideas regarding the gender roles in negative ways. This may have negative impacts on their confidence, success and decisions in different fields in life. Therefore, coursebooks are analyzed from this perspective and some improvements are expected to happen in the editions of the coursebooks published more recently in general. Hence, the purpose of this study is to investigate one of the most common coursebooks, English Empower. The study includes six course books, three of which are the first editions and three of which are the second editions. The study aims to find out if the English Empower coursebook series includes any bias against either gender and if there is a change between the first and second editions in terms of equal representation of both genders. To do this, content analysis was preferred, and two basic categories were determined: social and linguistic aspects. Social aspects include three sub-categories: the existence of female and male characters, gender attributes, jobs associated with male and female characters. On the other hand, the linguistic aspects of gender in this study are made up of seven categories: nouns referring to females and males, adjectives attributed to male and female characters, verbs attributed to female and male characters, using pronouns, using generic constructions, derivational morphemes, firstness. The results indicate that although there is no strong gender bias in the first editions, there were more issues regarding each category. However, the second editions show some progress for a better representation in most categories though there are still some points to be considered.