Kelime öğrenimi ölçeği geliştirme çalışması ve ortaokul öğrencilerinin kelime öğrenme durumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Vocabulary learning scale development study and examination of middle students' vocabulary learning status from various variables
  1. Tez No: 947403
  2. Yazar: TUĞBA BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, ana dil eğitim ve öğretim sürecinde öğrencilerin kelime öğrenirken başvurdukları stratejileri belirlemeye yönelik olarak kelime öğrenimi ölçeği geliştirmektir. Ölçeğin geliştirilmesi sürecinde alan yazının taranması, madde havuzunun oluşturulması, uzman görüşüne başvurulması, ölçeğin pilot olarak uygulanması, ölçeğin esas olarak uygulanması ve ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması aşamalarını kapsayan bir yol haritası izlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir ilin merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan ortaokullarına mensup 500 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler 2023-2024 eğitim-öğretim yılında farklı okullarda okuyan öğrencilerden fiziki olarak toplanmıştır. 3'lü likert tipinde hazırlanan ölçekle gerçekleştirilen uygulama sonrasında elde edilen verilere açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır ve 3 faktörlü bir yapı belirlenmiştir. Ölçeğin güvenirliğini ortaya koymak için gerçekleştirilen Cronbach Alfa analizinin sonucuna göre de ölçeğin güvenirlik değerinin .82 olduğu saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar kelime öğrenim ölçeğinin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Bu ölçek aracılığıyla öğrencilerin kelime öğrenirken kullandıkları stratejiler ve değişkenlerin bu durum üzerinde etkisinin belirlenmesini hedeflemektedir. Bu sayede öğrencilerin kelime öğretimi konusundaki eksiklikleri belirlenebilecek ve bu bağlamda öğrenim sürecine göre şekillendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a vocabulary learning scale in order to determine the strategies that students use while learning vocabulary in the process of heritage language teaching and learning. In the process of developing the scale, a road map was followed including the following stages: reviewing the literature, creating an item pool, consulting expert opinion, piloting the scale, implementing the scale as a basis, and conducting validity and reliability studies of the scale. The study group of the research consisted of 500 secondary school students from secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central district of a province. Data were collected physically from students studying in different schools in the 2023-2024 academic year. Exploratory factor analysis was performed on the data obtained after the application with a 3-point Likert-type scale. According to the results of the exploratory factor analysis, a 3-factor structure was determined. According to the result of the Cronbach's alpha analysis conducted to reveal the reliability of the scale, it was determined that the reliability value of the scale was .82. All these results show that the vocabulary learning scale is valid and reliable. This scale aims to determine the strategies that students use while learning vocabulary and the effect of variables on this situation. In this way, students' deficiencies in vocabulary teaching can be identified and shaped according to the learning process in this context.