Nurettin Topçu'nun hareket felsefesi'nin tasavvuftaki seyr-u sülûk anlayışı perspektifinden değerlendirilmesi
Nurettin Topçu's philosophy of movement from the perspective of sufism's understanding of seyr-u suluq
  1. Tez No: 947462
  2. Yazar: RÜMEYSA OĞUZ DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yakın tarihimizin önemli fikir adamlarından Nurettin Topçu, İsyan Ahlakı ismiyle Türkçe'ye çevrilen doktora tezi ile bilinmektedir. Topçu'nun tezine ve ülkeye döndükten sonra kurduğu Hareket dergisindeki yazılarına baktığımızda hareket felsefesi ile öne çıktığı görülür. Topçu, M. Blondel'in hareket felsefesini benimsemiş ve bu felsefeyi mistisizm ile sentezlemiştir. Nurettin Topçu'nun hareket fikrine baktığımızda, bu düşüncesinin İslam mistisizmi olarak adlandırabileceğimiz tasavvufla yakınlığı dikkat çeker. Bu çalışmada Nurettin Topçu'nun hareket felsefesi ve tasavvuftaki seyr-u sülûk kavramları birlikte ele alınmıştır. Topçu'nun hareket düşüncesinin seyr-u sülûk ile benzerliği mukayese edilmiş, Topçu'daki hareket fikrini oluşturan saikler tasavvufi açıdan irdelenmiştir. Nurettin Topçu'ya göre hareket, insanı mutlak iyiye ulaştıran içsel bir devinim, daima iyiye doğru bir yöneliş ve kötülüğe karşı isyan tavrını benimsemek şeklinde tezahür etmelidir. Bu ise seyr-u sülûkun temel prensibi ile oldukça eş değer bir tanımlamadır. Zira seyr-u sülûk de insanın, Allah'a ulaşmak için nefsinin arzularından ve kötücül isteklerden kurtulmasını öngörür. Üç ana başlıkta oluşan çalışmada Nurettin Topçu'nun hayatı ve düşüncesi ele alındıktan sonra tasavvuftaki seyr-u sülûk incelenmiş ve son olarak hareket felsefesi ile seyr-u sülûkün benzerlikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nurettin Topçu, one of the most important intellectuals of our recent history, is known for his doctoral dissertation, which was translated into Turkish under the title İsyan Ahlakı. When we look at Topçu's thesis and his writings in the journal Hareket, which he founded after his return to the country, it is seen that he stands out with the Philosophy of Movement. Topçu adopted M. Blondel's Philosophy of Movement and synthesized this philosophy with mysticism. When we look at Nurettin Topçu's idea of movement, the closeness of this idea with Sufism, which we can call Islamic mysticism, draws attention. In this study, Nurettin Topçu's philosophy of movement and the concepts of seyr-u sülûk in Sufism are discussed together. The similarity of Topçu's idea of movement with seyr-u sülûk is compared, and the motives that constitute the idea of movement in Topçu are analyzed from a Sufi perspective. According to Nurettin Topçu, movement should be manifested as an inner motion that leads the human being to the absolute good, always turning towards the good and adopting an attitude of rebellion against evil. This is a definition that is quite equivalent to the basic principle of seyr-u sülûk. This is because seyr-u sülûk also envisages the liberation of the human being from the desires of the ego and malicious wishes in order to reach God. In this study, which consists of three main headings, Nurettin Topçu's life and thought are discussed, then seyr-u sulûk in Sufism is analyzed and finally the similarities between the philosophy of movement and seyr-u sulûk are tried to be revealed.