Sjögren hastalarında vizit kompliyansı ile klinik bulgularının, hastalık aktivite skorlarının ve yaşam kalite indekslerinin arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the effects of clinical findings, disease activity scores, and quality of life indices on visit compliance in patients with sjögren's disease
- Tez No: 947625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Sjögren tanılı hastalarda vizitlere düzenli katılımın hastalık aktivitesi ve klinik belirtiler üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Araştırma kapsamında, hastalık aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi göstergeleri arasındaki ilişki incelenerek, vizit uyumunun hastalığın seyri ve tedaviye verilen yanıt üzerindeki olası etkileri değerlendirilecektir. Elde edilen veriler doğrultusunda, hem tedavi sürecinin etkinliğini artırmak hem de hasta eğitimine yönelik stratejileri geliştirmek amacıyla çeşitli öneriler sunulması hedeflenmektedir. Metod: En az bir yıldır Sjögren hastalığı tanısı alan toplam 142 hasta bu araştırmaya dâhil edilmiştir. Katılımcıların başvuru anındaki klinik bilgileri ile fizik muayene bulguları detaylı şekilde kayda alınmıştır. Çalışma sürecinde, bir yıl içinde en az dört kez poliklinik kontrolüne gelen bireyler“vizit uyumlu”olarak tanımlanmıştır. Katılımcılara SF-36, HAQ, PUKI, HAD, MAF ve ESSPRI gibi çeşitli değerlendirme ölçekleri uygulanmıştır. Bunun yanı sıra hastalığa özgü sistemik aktivite düzeyini belirlemek amacıyla ESSDAI değerlendirmesi yapılmış ve sistemik tutulum alanlarına göre ayrı ayrı puanlama yapılarak toplam ESSDAI skoru hesaplanmıştır. Elde edilen skorlarla vizit uyumu arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Araştırmamızda, vizit uyumu gösteren hastaların yaş ortalaması 51,3 ± 12,7 yıl iken, uyum göstermeyen grubun ortalaması 58,6 ± 11,9 yıl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigates the effects of regular attendance at follow-up visits on disease activity and clinical manifestations in patients diagnosed with Sjögren's disease. The relationship between disease activity levels and quality of life indicators was examined to evaluate the potential impact of visit compliance on disease course and response to treatment. Based on the data obtained, various recommendations are proposed to enhance treatment effectiveness and to improve patient education strategies. Methods: A total of 142 patients diagnosed with Sjögren's disease for at least one year were included in this study. Detailed clinical data and physical examination findings were recorded at baseline. Patients who attended at least four outpatient follow-up visits within one year were classified as“visit compliant.”Several assessment tools—including SF-36, HAQ, PUKI, HADS, MAF, and ESSPRI—were administered to the participants. Additionally, the ESSDAI was used to determine disease-specific systemic activity, and a total ESSDAI score was calculated by scoring each domain of systemic involvement separately. The relationships between visit compliance and these scores were analyzed statistically. Results: The mean age of visit-compliant patients was 51.3 ± 12.7 years, whereas that of the non-compliant group was 58.6 ± 11.9 years.