Narsisizm ve empati arasındaki ilişkide psikopatinin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of psychopathy in the relationship between narcissism and empathy
- Tez No: 947643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, narsisistik özelliklerle ilişkili empati eksikliklerinin altında yatan mekanizmaların daha detaylı bir şekilde anlaşılması amaçlanarak, narsisizm ve empati arasındaki ilişkide birincil ve ikincil psikopatinin aracılık rolünü araştırılmıştır. Araştırma kesitsel bir çalışma olarak planlanmış ve araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya yaşları 18-35 arasında olan 673 katılımcı (508 kadın ve 165 erkek) dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Narsisistik Kişilik Envanteri (NKE), Kişiler Arası Tepkisellik İndeksi (IRI) ve Levenson Öz-Bildirim Psikopati Envanteri (LSRP) kullanılmış ve veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Verilerin analizleri için SPSS (30.0) ve ProcessMacro kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre narsisizm ile psikopati arasında pozitif yönlü, narsisizm ile empati arasında negatif yönlü ve psikopati ile empati arasında negatif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Aracılık analizi sonuçlarına göre narsisizm ve empati arasındaki ilişkide birincil psikopatinin tam aracı rolü olduğu bulunmuştur. İkincil psikopatinin ise narsisizm ve empati arasındaki ilişkide aracılık etkisi olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular alanyazındaki araştırmalar kapsamında tartışılmıştır. Son olarak çalışmanın sınırlılıkları ele alınmış, gelecekteki çalışmalar için araştırmacılara ve ruh sağlığı uzmanlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand the mechanisms underlying empathy deficits associated with narcissistic traits in more detail and to investigate the mediating role of psychopathy in the relationship between narcissism and empathy. The research was planned as a cross-sectional study and the correlational screening method was used in the research. 673 participants (508 females and 165 males) between the ages of 18-35 were included in the study. The Sociodemographic Information Form, Narcissistic Personality Inventory (NPI), Interpersonal Reactivity Index (IRI) and Levenson Self-Report Psychopathy Inventory (LSRP) were used to collect data and the data were collected online. SPSS (30.0) and ProcessMacro was used for data analysis. According to the correlation analysis results, it was seen that there were positive significant relationships between narcissism and psychopathy, negative significant relationships between narcissism and empathy, and negative significant relationships between psychopathy and empathy. According to the mediation analysis results, primary psychopathy was found to have a full mediating role in the relationship between narcissism and empathy. Secondary psychopathy was found to have no mediating effect in the relationship between narcissism and empathy. The findings were discussed within the scope of studies in the literature. Finally, the limitations of the study were discussed, and suggestions were made for researchers and mental health experts for future studies.