Üniversite öğrencilerinin akademik amaçlı dijital okuma davranışlarının Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli 2 (UTAUT2) ile incelenmesi: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa örneği
A study on university students' digital reading behavior for academic purposes using the Unified Theory of Technology Acceptance and Use 2 (UTAUT2): The case of İstanbul-Cerrahpaşa University
- Tez No: 947676
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DİLEK KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte basılı kaynaklara dayalı okuma davranışı değişmiş ve dijital okuma, yeni bir kavram ve davranış olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar üniversite öğrencilerinin özellikle COVID-19 Pandemisinden sonra dijital okumaya daha fazla yöneldiğini göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin akademik amaçlı dijital okuma davranışlarının ardındaki değişkenleri iyi anlamak onların dijital okuma deneyimlerinin iyileştirilmesine ve daha fazla desteklenmelerine yönelik stratejilerin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'daki lisans ve lisansüstü öğrencilerin akademik amaçlı dijital okuma davranışlarını Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli 2 (UTAUT2) çerçevesinde incelemek ve dijital okuma davranışını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu doğrultuda üniversite kütüphanelerindeki dijital hizmetlerin planlaması, derme geliştirme politikaları ve dijital bilgi okuryazarlığı programlarına yönelik çıkarımlar yapmak da mümkün olacaktır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'daki lisans ve lisansüstü öğrencilerin akademik amaçlı dijital okuma davranışları incelemeye yönelik Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli 2 temel alınarak bir araştırma modeli oluşturulmuş ve web tabanlı bir anket aracılığıyla toplanan verilerle bu model test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in information and communication technologies, reading behavior based on printed sources has changed, and digital reading has emerged as a new concept and behavior. Studies show that university students, especially after the COVID-19 pandemic, have increasingly turned to digital reading. Understanding the variables underlying university students' academic digital reading behaviors can contribute to the development of strategies aimed at improving their digital reading experiences and providing more support. The main purpose of this study is to examine the academic digital reading behaviors of undergraduate and graduate students at Istanbul University-Cerrahpaşa within the framework of the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2), to identify their digital reading behaviors, and to improve and develop library service designs, service planning, and/or collection development policies accordingly. To this end, a research model based on UTAUT2 was created to investigate the academic digital reading behaviors of undergraduate and graduate students at Istanbul University-Cerrahpaşa, and this model was tested using data collected through a web-based survey.