3 boyutlu beton baskı teknolojisinin maliyet analizi
Cost analysis of 3D concrete printing technology
- Tez No: 947952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Küresel olarak inşaat sektörü, küresel enerji tüketiminin % 40'ını ve karbon emisyonunun % 38'ini oluşturmaktadır. Bu nedenle, inşaat sektöründe dekarbonizasyon için büyük bir talep olmaktadır. 3 boyutlu baskı teknolojisi ile üretim, enerji taleplerini ve karbon emisyonlarını azaltmak için potansiyel bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. İnşaatta 3D baskı teknolojisi, bina yapılarının hızını ve doğruluğunu artırarak, işçilik maliyetlerini, inşaat atıklarını ve insan sağlığına yönelik riskleri azaltarak büyük ilgi uyandırmaktadır. Son zamanlarda 3D baskılı beton, dünya çapında düşük maliyetli binaların üretimi için yenilikçi bir malzeme olarak ortaya çıkmıştır. 3D baskılı beton tekniği, geleneksel inşaat sistemlerine kıyasla hem maliyet hem de inşaat süresinde % 70'e varan önemli tasarruflar sağlayan binaların üretimine olanak tanımaktadır. 3 boyutlu beton baskı teknolojisi ile inşaat yapımı, konvansiyonel inşaat yapımına kıyasla malzeme tüketimini azaltma, tasarımı optimize etme, inşaat süresini kısaltma, işçilik gereksinimlerini azaltma, lojistik talebi en aza indirme, sürdürülebilirliği iyileştirme ve maliyetleri düşürme potansiyeline sahip katmanlı bir yapım teknolojisidir. 3 boyutlu beton baskı teknolojisinde maliyet hesabı, konvansiyonel yapım teknolojisindeki maliyet hesabından farklıdır. 3 boyutlu beton baskı teknolojisi ile yapım hem endüstriyel hem de yapı ürünü olarak tanımlanmıştır. Son yıllarda, endüstriyel ölçekli 3D baskı inşaat talebini karşılamak için büyük ölçekli 3D yazıcılar ve inşaat malzemeleri geliştirme konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Binaların ve yapısal bileşenlerin 3D beton baskı kullanılarak inşa edilmesi önemlidir. Bu tez çalışmasında 3 boyutlu beton baskı teknolojisinin maliyet analizi kapsamlı olarak ele alınmıştır. 3 boyutlu beton baskı teknolojisi maliyetlerinin geleneksel yapım yöntemi maliyetleri ile karşılaştırılması elea alınarak 3 boyutlu beton baskı teknolojisinin maliyet analizine yönelik yeni bir yaklaşım ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globally, the construction sector accounts for 40% of global energy consumption and 38% of carbon emissions. Therefore, there is a huge demand for decarbonization in the construction industry. Manufacturing with 3D printing technology has emerged as a potential solution to reduce energy demands and carbon emissions. 3D printing technology in construction is generating great interest by increasing the speed and accuracy of building structures, reducing labor costs, construction waste and risks to human health. Recently 3D printed concrete has emerged as an innovative material for the production of low-cost buildings worldwide. The 3D printed concrete technique enables the production of buildings with significant savings of up to 70% in both cost and construction time compared to traditional construction systems. 3D printed concrete construction is a layered construction technology that has the potential to reduce material consumption, optimize design, shorten construction time, reduce labor requirements, minimize logistical demand, improve sustainability and reduce costs compared to conventional construction. The cost calculation in 3D concrete printing technology is different from the cost calculation in conventional construction technology. Construction with 3D concrete printing technology has been defined as both industrial and building product. In recent years, significant progress has been made in developing large-scale 3D printers and construction materials to meet the demand for industrial-scale 3D printing construction. It is important that buildings and structural components are constructed using 3D concrete printing. In this thesis, the cost analysis of 3D concrete printing technology is comprehensively discussed. By comparing the costs of 3D concrete printing technology with the costs of traditional construction methods, a new approach to the cost analysis of 3D concrete printing technology is presented.