Banach uzaylarında sürekli homojen polinomların Weyl, Chang ve Hilbert sayıları
Weyl, Chang and Hilbert numbers of continuous homogeneous polynomials in banach spaces
- Tez No: 948094
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma iki ana bölüme ayrılmıştır. Bölüm 2'de homojen polinomlar ve multilineer operatörler ile ilgili bazı temel bilgilerle birlikte, homojen polinomların s-sayılarına ilişkin tanımlar ve kavramlar verilmektedir. Homojen bir polinomun Weyl, Chang ve Hilbert sayılarının tanımları Yaklaşım sayılarını içerdiğinden, öncelikle, Yaklaşım sayılarının özellikleri, ayrıca, lineer ve multilineer durumda olduğu gibi Yaklaşım, Weyl, Chang ve Hilbert sayılarıyla ilişkili olarak, bazı eşitsizlikleri sağlayan Gelfand sayılarının özellikleri ifade edilmiştir. Bölüm 4'te homojen bir polinomun s-sayıları olarak Weyl, Chang ve Hilbert sayıları, lineer operatörler için verilen tanımlar temel alınarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, lineer/multilineer durumlar için literatürde bulunan Weyl, Chang ve Hilbert sayılarına ilişkin özellikler, homojen polinomların Weyl, Chang ve Hilbert sayıları için, lineer ve multilineer operatörler için var olan sonuçların çözüm yöntemleri modifike edilerek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is divided into two main parts. In Section 2, some basic information about homogeneous polynomials and multilinear operators are given, along with definitions and concepts related to the s-numbers of homogeneous polynomials. Since the definitions of Weyl, Chang and Hilbert numbers of a homogeneous polynomial include Approximation numbers, first of all, the properties of Approximation numbers, as well as the properties of Gelfand numbers satisfying some inequalities in connection with Approximation, Weyl, Chang and Hilbert numbers, as in the linear and multilinear cases, are stated. In Section 4, the Weyl, Chang and Hilbert numbers as the s-numbers of a homogeneous polynomial are defined based on the definitions given for linear operators. Furthermore, the properties of Weyl, Chang and Hilbert numbers found in the literature for linear/multilinear cases have been obtained by modifying the solution methods of existing results for linear and multilinear operators, for Weyl, Chang and Hilbert numbers of homogeneous polynomials.