Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda tedaviye eklenen sodyum-glukoz ko-transporter-2 inhibitörlerinin serum sST2 ve Galectin-3 düzeylerine etkisi
Effects of sodium-glucose co-transporter-2 inhibitors added to treatment in patients with Type 2 diabetes mellitus on serum sST2 and Galectin-3 levels
- Tez No: 948177
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Tip 2 diyabet tanılı hastalarda, tedaviye yeni başlanmış olan SGLT-2 inhibitörlerinden dapaglifozin ilacının kardiyoprotektif etkinliğinin belirlenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırma Haziran 2024– Haziran 2025 arasında uygulanmış olup İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, araştırmanın yapılacağı Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran bireyler; araştırmanın örneklemini SGLT-2 tedavisine yeni başlanan hastalar oluşturmuştur. Hastaların dapaglifozin kullanmadan önce ve kullanmaya başladıktan sonraki altınca ay biyokimyasal değerleri ile sST2 ve Galectin-3 düzeylerini değerlendirmek üzere kanları toplanmıştır. Hastaların serum sST2 ve Galectin-3 düzeyleri ELISA yöntemini içeren kitler ile çalışılmıştır. Araştırma verileri, IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 30 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. İlk ölçüm ve altıncı ay ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasında farkların eşleştirilmiş t testi, Wilcoxon testi ile yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası değişkenler arasında korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 80 hasta dahil edilmiştir. Çalışmadaki hastaların %65'i kadın %35'i erkektir. Katılımcıların yaşları ise 28-69 yıl aralığında olup, yaş ortalaması 58,48 ± 8,16 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the cardioprotective efficacy of dapaglifozin, SGLT-2 inhibitor, in patients with type 2 diabetes who have just started treatment. Methods: The research is descriptive and cross-sectional in type and was conducted between June 2024 and June 2025 and was applied at İzmir Atatürk Training and Research Hospital. The research universe consisted of individuals who applied to the Training and Research Hospital where the research would be conducted; the sample of the research consisted of patients who had just started SGLT-2 treatment. Biochemical values and sST2 and Galectin-3 sera of the patients were collected before and six months after using dapaglifozin. Serum sST2 and Galectin-3 levels of the patients were studied using the ELISA kit method used for scientific research. The research data were evaluated using the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 30 statistical package program. In the comparison of the first measurement and 6th month measurement values, paired t test and Wilcoxon test were used. Correlation analysis was performed between the variables before and after treatment. Results: 80 patients were included in this study. 65% of the patients in the study were female and 35% were male. The ages of the participants ranged from 28 to 69 years, and the average age was calculated as 58.48 ± 8.16 years.