Kronik spontan ve kronik uyarılabilir (İndüklenebilir) ürtiker hastalarında serum TSLP düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum TSLP levels in patients with chronic spontaneous and chronic inducible urticaria
- Tez No: 948178
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik ürtiker (KÜ) hastalarında serum timik stromal lenfopoietin (TSLP) düzeylerini belirlemek, kronik spontan ürtiker (KSÜ) ve kronik indüklenebilir ürtiker (KİÜ) alt tiplerini TSLP başta olmak üzere demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri açısından karşılaştırmak ve TSLP'nin hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KSÜ tanılı 45, KİÜ tanılı 41 ve kontrol grubundan 53 olmak üzere toplam 139 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, klinik verileri, dermatolojik yaşam kalite indeksi (DYKİ) skorları ve çeşitli laboratuvar parametreleri (Hb, lökosit, nötrofil, lenfosit, C-Reaktif Protein (CRP), total Immünoglobulin E (IgE), LDH, tiroid fonksiyon testleri ve otoantikorlar) kaydedilmiştir. Serum TSLP düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun istatistiksel testler kullanılmış, p0,05). TSLP düzeyleri ile DYKİ skorları arasında KSÜ grubunda pozitif yönde ve orta düzeyde korelasyon tespit edilmiştir (r=0,344). Diğer hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde bazı anlamlı farklılıklar saptanmış olsa da TSLP ile doğrudan ilişkili bulunmamıştır. Sonuç: Çalışma, KÜ alt tiplerinde serum TSLP düzeylerini karşılaştıran az sayıdaki araştırmadan biridir. Bulgular, TSLP'nin özellikle KİÜ hastalarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek olduğunu ve KSÜ'de yaşam kalitesi ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. TSLP'nin KÜ patogenezindeki yeri ve hastalık yönetiminde biyobelirteç olarak potansiyeli konusunda daha geniş örneklemli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine serum thymic stromal lymphopoietin (TSLP) levels in patients with chronic urticaria (CU), to compare chronic spontaneous urticaria (CSU) and chronic inducible urticaria (CIndU) subtypes in terms of TSLP as well as demographic, clinical, and laboratory parameters, and to evaluate the relationship between TSLP and disease severity. Materials and Methods: A total of 139 participants were included in the study: 45 with CSU, 41 with CIndU, and 53 controls. Demographic characteristics, clinical data, Dermatology Life Quality Index (DLQI) scores, and various laboratory parameters (Hb, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, CRP, total IgE, LDH, thyroid function tests, and autoantibodies) were recorded. Serum TSLP levels were measured using the ELISA method. Appropriate statistical tests were used for comparisons between groups, and a p-value 0.05). In the CSU group, TSLP levels showed a positive and moderate correlation with DLQI scores (r=0.344). Although some other hematological and biochemical parameters differed significantly between groups, no direct association with TSLP levels was found. Conclusion: This study is among the limited number of research investigating serum TSLP levels in CU subtypes. The findings indicate that TSLP levels are significantly higher in CIndU patients compared to healthy controls and may be associated with quality of life in CSU. Further large-scale prospective studies are needed to clarify the role of TSLP in the pathogenesis of CU and its potential as a biomarker in disease management.