İş stresinin duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolü (Sağlık sektöründe bir uygulama)
The mediating role of burnout in the effect of job stress on emotional labor (An application in health sector)
- Tez No: 948206
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı iş stresinin duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolünün araştırılmasıdır. Araştırmalar doğrultusunda model ve hipotezlerin test edilmesi amacıyla Erzurum ilindeki Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde görev yapan 314 çalışandan elde edilen veriler, SPSS programı ve eklentisi Process Makro 4.2 kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi bulgularına göre iş stresi ile duygusal emek arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı; iş stresi ile tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı; son olarak da tükenmişlik ile duygusal emek arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, aracılık analizi için SPSS Process makro analizinde Bootstrap güven aralığı tekniği kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda iş stresinin duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolü anlamlı bulunmamıştır. Ancak iş stresinin alt boyutu olan iş yükünün duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolü anlamlı; iş kontrolünün duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolü anlamlı ve son olarak da sosyal desteğin duygusal emek üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracılık rolü anlamlı bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the mediating role of burnout in the effect of job stress on emotional labor. In order to test the model and hypotheses in line with the research, the data obtained from 314 employees working at Atatürk University Research Hospital in Erzurum province were analyzed using SPSS program and its addon Process Macro 4.2. According to the findings of the correlation analysis, it was determined that there was no statistically significant relationship between job stress and emotional labor; there was no statistically significant relationship between job stress and burnout; and finally, there was a negative and significant relationship between burnout and emotional labor. In this study, Bootstrap confidence interval technique was used in SPSS Process macro analysis for mediation analysis. According to this analysis, the mediating role of burnout in the effect of job stress on emotional labor was not significant. The mediation role of burnout in the effect of workload, which is a sub-dimension of job stress, on emotional labor was found to be significant; the mediation role of burnout in the effect of job control on emotional labor was found to be significant; and finally, the mediation role of burnout in the effect of social support on emotional labor was not significant.