18-65 yaş arası bireylerde akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgi düzeyleri
Knowledge levels about rational antibiotic use among individuals aged between 18-65
- Tez No: 948305
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: 18-65 yaş bireylerin akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi maksadıyla kesitsel nitelikte, tek merkezli yaptığımız bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: İki ay içinde aile hekimliği polikliniğinimize başvuran 600 kişiden araştırma evreni oluşmakta olup, örneklem büyüklüğünü basit örneklem hesaplaması ile 235 kişi olarak hesaplandı ve bu çalışma 241 katılımcı ile sonuçlandı. Ankete katılmayı kabul edenlere, sosyo-demografik bilgileri içeren form ile Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgi-Tutum Ölçeği uygulandı. Verilerin analizi SPSS versiyon 25.0 programı ile gerçekleştirildi. Tablolarda sürekli değişkenler Ort±SS ve M(IQR) olarak, kategorik değişkenler ise sayı (n) ve yüzde (%) şeklinde sunulmuştur. Çalışmanın, Akılcı antibiyotik kullanımına yönelik bilgi ve tutum puanları normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Skewness ve Kurtosis değerlerinin standart hatalarına bölümlerinden elde edilen değerlerin ± 3,29 eşik değer aralığında olmasından ve Kolmogorov-Smirnov değerlerinin p0,05). Tutum Düzeyi: Tutum puan ortalaması 60,63±9,98 olarak tespit edilmiştir. Evli bireylerin tutum puanları (61,41±9,92), bekâr bireylerden anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0,046). Yaş gruplarına göre tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Antibiyotik Kullanım Alışkanlıkları: Katılımcıların %25,3'ü antibiyotiklerin virüs kaynaklı enfeksiyonlarda etkili olduğuna inanırken, %35,7'si semptomların geçmesiyle antibiyotik kullanımını bırakabileceğini düşünmektedir. Bu bulgular, akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bireylerin bilgi düzeylerinin iyileştirilmesi ve yanlış inançların giderilmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuç: Bu çalışma sonucunda, bazı katılımcıların antibiyotiklerin bilinçli kullanımı konusunda yeterli farkındalığa sahip olmadığı belirlenmiştir. Antibiyotik kullanımına ilişkin stratejilerin yalnızca sağlık profesyonellerini değil, genel toplumu da kapsayacak şekilde geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda hazırlanacak eğitim programlarının, bilinçli antibiyotik kullanımı üzerinde olumlu etkiler yaratacağı öngörülmektedir. Ayrıca, hekimlerin hasta görüşmeleri sırasında bilgilendirme fırsatlarını etkin şekilde değerlendirmeleri ve toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This cross-sectional, single-center survey study was conducted to evaluate the knowledge levels of individuals aged 18–65 regarding the rational use of antibiotics. Materials and Methods: The study population consisted of 600 individuals who visited the family medicine outpatient clinic within two months. The sample size was calculated using a simple random sampling method and determined to be 235 participants, with the study ultimately completed with 241 participants. Individuals who agreed to participate were administered a questionnaire that included socio-demographic information and the Rational Use of Antibiotics Knowledge and Attitude Scale. Data analysis was conducted using SPSS version 25.0. Continuous variables were presented as Mean±SD and Median (IQR), while categorical variables were expressed as frequency (n) and percentage (%). Normality assumptions of the knowledge and attitude scores regarding rational antibiotic use were examined. Since the skewness and kurtosis values divided by their standard errors were within the threshold range of ±3.29 and the Kolmogorov-Smirnov test results indicated p0.05). Attitude Level: The mean attitude score was 60.63±9.98. Married participants had significantly higher attitude scores (61.41±9.92) compared to single participants (p=0.046). No statistically significant difference was observed in attitude scores among different age groups (p>0.05). Antibiotic Use Habits: A total of 25.3% of participants believed that antibiotics are effective against viral infections, while 35.7% thought that antibiotic use could be discontinued once symptoms subsided. These findings highlight the necessity of improving individuals' knowledge regarding the rational use of antibiotics and addressing prevalent misconceptions. Conclusion: The findings of this study indicate that some participants lack adequate awareness regarding the rational use of antibiotics. It is essential to develop strategies addressing not only healthcare professionals but also the general public. Educational programs designed within this framework are expected to have a positive impact on conscious antibiotic use. Furthermore, it is recommended that physicians effectively utilize consultation opportunities to inform patients and that initiatives aimed at increasing public awareness be implemented.