The impact of free zones on structural unemployment in Turkey
Serbest bölgelerin Türkiye'deki yapısal işsizlik üzerindeki etkisi
- Tez No: 948754
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Türkiye'deki serbest bölgelerin etkilerini ve yapısal işsizlik üzerindeki etkilerini araştırmaya odaklanmaktadır. Modern ve teknolojik açıdan gelişmiş bir ekonomide, serbest bölgeler doğrudan yabancı yatırımların çekilmesi ve istihdam yaratılması açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'deki ilk sonuçlar çok yüksek olmasa da, serbest bölgeler 1980 yılında ihracata dayalı kalkınma ve istihdamı teşvik etmek amacıyla uygulamaya konulmuştur. Türkiye'de serbest bölgelerin yapısal işsizlik üzerindeki etkilerine ilişkin araştırma sorusunu yanıtlamak için, çalışmada 2013-2023 yılları arasında dengesiz bir panel veri modeli kullanılmıştır. Bağımlı değişken olan yapısal işsizlik, Hodrick-Prescott (HP) Filtresi kullanılarak elde edilmiştir. Önemli bağımsız değişkenler serbest bölgelerdeki ticaret hacmi, firma sayısı ve faaliyet ruhsatı sayısıdır. Kontrol değişkenleri bölgesel eğitim seviyeleri, GSYİH ve net göç oranlarını içermektedir. Kullanılan ekonometrik yöntemler sabit etkiler, panel birim kök testleri ve genelleştirilmiş momentler yöntemidir (GMM). Sonuçlar, ticaret hacminin ve işletme ruhsatı sayısının yapısal işsizliği önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Buna karşılık, toplam firma sayısı önemli bir fark yaratmamaktadır. Eğitim seviyesi yapısal işsizliği sürekli olarak azaltırken, bazı modellerde net göç yapısal işsizlik seviyelerini yükseltmektedir. Bu sonuçlar, eğitim ve bölgesel GSYİH'nin güçlü öngörücüler olarak belirlendiği yapısal işsizliğin mevcut olduğunu doğrulamaktadır. Genel olarak bu çalışma, Türkiye'deki serbest bölgelerin yapısal işsizlik üzerindeki etkisinin dolaylı ancak önemli olduğu sonucuna varmaktadır. Eğitim ve işgücü piyasası politikalarının etkisini en üst düzeye çıkarmak için bu politikaların güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on exploring the effects of free zones in Turkey and their impact on structural unemployment. In the modern, technologically advanced economy, free zones are crucial in attracting foreign direct investment and job creation. Although the early results in Turkey were not very high, free zones were implemented in 1980 to promote export-driven development and employment. To answer the research question on the effects of free zones on structural unemployment in Turkey, the study employs an unbalanced panel data model from 2013 to 2023. The dependent variable, structural unemployment, is obtained using the Hodrick-Prescott (HP) Filter. Important independent variables are volumes of trade within free zones, the number of firms, and the number of operating licenses. Control variables involve regional education levels, GDP, and net migration rates. The econometric methods used are fixed effects, panel unit root tests, and generalized method of moments (GMM). Results indicate that the volume of trade and the number of running licenses have substantially reduced structural unemployment. Conversely, the total number of firms does not make a significant difference. Education level continuously decreases structural unemployment, whereas in some models, net migration raises levels of structural unemployment. These results confirm that structural unemployment is present, with education and regional GDP identified as robust predictors. Overall, the paper concludes that the impact of free zones in Turkey on structural unemployment is indirect yet significant. To maximize the effect of education and labor market policies, it is necessary to strengthen them.