Exploring the effects of differentiated extensive reading on reading self-efficacy and reading achievement in emi preparatory schools
Farklılaştırılmış yoğun okumanın İngilizcenin öğretim dili olarak kullanıldığı hazırlık programlarında akademik başarı ve okuma öz-yeterliliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 948770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Farklılaştırma stratejileri, öğrencilerin bireysel dil seviyelerine, ilgi alanlarına ve öğrenme profillerine uyarlanmış öğretim yöntemlerini ifade ederken; yaygın okuma, öğrencilerin dil yeterliliği, motivasyonu ve katılımını artırmayı hedefleyen bir uygulamadır. Bu bağlamda farklılaştırılmış eğitimin ve yaygın okumanın önemi kabul edilmekle beraber farklılaştırılmış yaygın okuma uygulamalarının öğrencilerin okuma öz yeterlilikleri ve okuma başarıları üzerindeki etkileri derinlemesine araştırılmamıştır. Bu çalışma, İngilizce Eğitim Dili (EMI) hazırlık sınıflarında farklılaştırılmış yaygın okuma (ER) uygulamalarının öğrencilerin okuma öz yeterliliği ve okuma başarıları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma grubuna, farklılaştırılmış yaygın okuma stratejileri etkinlikleri 4 hafta boyunca uygulanarak, İngilizce okuma başarıları ve öz-yeterlilikleri ölçülmüştür. Veriler, ön test ve son test yoluyla, Ghonsooly ve Elahi (2011) tarafından geliştirilen“İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenen Öğrenciler için Okuma Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“İngilizce Okuma Başarı Sınavı”ile nicel olarak toplanmış, ayrıca öğretmen mülakatları ile nitel veri desteği sağlanmıştır. Elde edilen veriler, betimsel istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırma, farklılaştırılmış yaygın okuma uygulamalarının etkilerini ölçmeyi ve bu yöntemlerin İngiliz Dili Öğretimi müfredatına entegrasyonu için kanıta dayalı öneriler sunmayı hedeflemiştir. Sonuçlar, zamanın okuma başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ve her iki grupta da olumlu yönde olduğunu göstermiştir. Ancak, grup ve zaman arasında anlamlı bir etkileşim etkisi bulunmamıştır. Bu da farklılaştırılmış yaygın okuma müdehalesinin geleneksel okuma eğitimine kıyasla önemli ölçüde daha fazla kazanım sağlamadığını göstermektedir. Benzer şekilde, her iki grup da müdahaleden önce ve sonra karşılaştırılabilir düzeyde okuma öz yeterliliği bildirirken, zaman içinde veya gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Nitel bulgular, deney grubundaki öğrencilerin farklılaştırılmış yaygın okuma uygulamalarına ilişkin olumlu algılara sahip olduğunu, okuma motivasyonlarının arttığını ve özerkliklerinin geliştiğini belirtirken, kişiselleştirilmiş ve çok modlu okuma görevlerini de beğendiklerini göstermiştir. Bu görüşler, DER'in önemli ölçüde daha yüksek test puanlarına veya öz yeterlilik derecelerine yol açmamasına rağmen, EMI bağlamlarda öğrenciler tarafından destekleyici ve ilgi çekici bir yaklaşım olarak algılandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
While differentiation strategies refer to teaching methods adapted to students' individual language levels, interests and learning profiles, extensive reading is a practice that aims to increase students' language proficiency, motivation, and participation. In this context, although the importance of differentiated education and extensive reading is accepted, the effects of differentiated extensive reading practices on students' reading self-efficacy and reading achievement have not been investigated in depth. This study aimed to examine the effects of differentiated extensive reading (ER) practices in English Medium Instruction (EMI) preparatory classes on students' reading self-efficacy and reading achievement. By applying differentiated extensive reading strategy activities for 4 weeks to the study group, their English reading achievement and self-efficacy were measured. The data were collected quantitatively through pre-test and post-test, with the“EFL Learners' Reading Self-Efficacy Scale”developed by Ghonsooly and Elahi (2011) and the“Reading Achievement Test”; and qualitative data support was provided through teacher interviews. The obtained data were evaluated using descriptive statistical analysis methods. This research aimed to measure the effects of differentiated informal reading practices and to provide evidence-based recommendations for the integration of these methods into the English Language Teaching curriculum. The results showed that there was a statistically significant main effect of time on reading achievement, indicating improvement in both groups. However, there was no significant interaction effect between group and time. It shows that the DER intervention did not yield significantly higher gains compared to traditional reading instruction. Similarly, while both groups reported comparable levels of reading self-efficacy before and after the intervention, no statistically significant differences emerged over time or between groups. Qualitative findings indicated that students in the experimental group had positive perceptions of differentiated extensive reading practices as they noted increased reading motivation, enhanced autonomy, and appreciation for personalized and multimodal reading tasks. These insights suggest that, although DER did not lead to significantly higher test scores or self-efficacy ratings, it was perceived as a supportive and engaging approach by students in EMI contexts.