Developing critical reading self-efficacy in secondary school EFL learners via the six thinking hats technique
Altı şapkalı düşünme tekniği ile ortaokuldaki yabancı dil öğrencilerinin eleştirel okuma öz yeterliklerının geliştirilmesi
  1. Tez No: 948771
  2. Yazar: YUSUF SEFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Edward de Bono tarafından geliştirilen Altı Şapkalı Düşünme (AŞD) tekniğinin yedinci sınıf İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eleştirel okuma özyeterliklerini geliştirmedeki etkililiğini incelemektedir. Yarı deneysel karma yöntem deseninin kullanıldığı araştırma, İstanbul'daki bir devlet kız imam hatip ortaokulunda öğrenim gören 50 kız öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna, dört aylık süreçte her ay bir kez yapılandırılmış AŞD temelli eleştirel okuma etkinlikleri uygulanırken; kontrol grubu, aynı metinler üzerinde araştırmacı tarafından hazırlanan geleneksel, üst düzey düşünme becerilerini hedefleyen yazılı sorularla çalışmıştır. Tüm katılımcılara Karadeniz (2014) tarafından geliştirilen Eleştirel Okuma Özyeterlik Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel analiz sonuçları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya koymamış; ancak tanımlayıcı istatistikler her iki grupta da ölçülü artışlar olduğunu göstermiştir. Deney grubunun ortalama özyeterlik puanı 126.80 (SS = 14.01) iken uygulama sonrasında 130.40'a (SS = 13.77) yükselmiştir. Kontrol grubunun puanı ise 128.92'den (SS = 14.29) 132.28'e (SS = 12.71) çıkmıştır. Deney grubunun“Sorgulama”(37.92'den 38.80'e) ve“Analiz”(26.08'den 27.20'ye) alt boyutlarında küçük ancak dikkat çekici ilerlemeler gözlemlenmiştir. Bu nicel bulgulara daha derin bir bağlam kazandırmak amacıyla deney grubuyla yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin tematik analizi, öğrencilerin AŞD yöntemini hem iş birlikçi hem de zihinsel olarak uyarıcı bulduklarını ortaya koymuştur. Öğrenciler, yapılandırılmış düşünme sürecinin metinleri çok yönlü değerlendirmelerine olanak sağladığını ve öğrenme sürecini daha ilgi çekici hale getirdiğini ifade etmişlerdir Bununla birlikte, katılımcılar karmaşık fikirleri İngilizce ifade etmede zorlandıklarını belirtmişlerdir. Deney ve kontrol grupları arasındaki nicel sonuçlar benzer olsa da AŞD yöntemi, öğrenci katılımını artırma ve çeşitli bilişsel stratejileri teşvik etme açısından ek pedagojik avantajlar sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of the Six Thinking Hats (STH) technique, developed by Edward de Bono, in enhancing the critical reading self-efficacy of seventh-grade EFL learners. Employing a quasi-experimental mixed-methods design, the research was conducted with 50 female students from a public religious secondary school in Istanbul. The experimental group received structured critical reading instruction through the STH framework across four monthly sessions, while the control group engaged with the same texts through researcher-developed, traditional higher-order thinking questions presented in print format. The Critical Reading Self-Efficacy Scale (Karadeniz, 2014) was administered to all participants as both a pre-test and post-test. Quantitative analysis revealed no statistically significant difference between the two groups; however, descriptive statistics indicated moderate gains in both. The mean self-efficacy score of the experimental group increased from 126.80 (SD = 14.01) to 130.40 (SD = 13.77), while the control group's score rose from 128.92 (SD = 14.29) to 132.28 (SD = 12.71). Noticeable, though small, improvements were observed in the experimental group's“Inquiry”(from 37.92 to 38.80) and“Analysis”(from 26.08 to 27.20) sub-dimensions. To further contextualize these findings, semi-structured focus group interviews were conducted with the experimental group. Thematic analysis of the qualitative data revealed that students found the STH method engaging, collaborative, and cognitively stimulating. Nevertheless, participants reported difficulties in articulating complex ideas in English. Despite the similar outcomes between the experimental and control groups, the STH framework demonstrated additional pedagogical benefits by promoting student engagement and encouraging a wider range of cognitive strategies.