EFL learners' engagement with written corrective feedback
Yazılı geribildirimle yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenci katılımı
  1. Tez No: 948794
  2. Yazar: AYSU ŞEHAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yazılı geribildirim, öğrenicilerin yazma becerilerindeki doğruluğu ve tutarlılığına yardımcı olduğu için ikinci dil yazma becerisinde önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmalar, yazılı geribildirimin yazma becerisi üzerindeki doğruluğunu incelemiş olsa da, öğrenicilerin yazılı geribildirim ile duyuşsal, davranışsal ve bilişsel katılımı üzerine yapılan çalışmalar Asya bağlamlarıyla sınırlı kalmıştır. Mevcut çalışma, araştırma bağlamını Türkiye'deki yükseköğretim seviyesine genişleterek sınıfların heterojen yapısından yararlanmıştır. Bu araştırmanın amacı aynı yeterlilik seviyesindeki düşük, orta ve yüksek başarı grubundaki yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin katılımını incelemektir. Bu vaka çalışması İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda B1+ seviyesinde okuyan dokuz öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama süreci altı hafta sürmüş ve veri toplama araçları olarak üç yazılı ödevin birinci ve ikinci taslakları, ödevlerin birinci taslaklarına sağlanan yazılı geribildirimler, öğrencilerin sesli düşünme protokolleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Öğrenicilerin duyuşsal ve davranışsal katılımı revizyon işlemleri aracılığıyla ve bilişsel katılımı ise yazılı geribildirimi nasıl işlediklerini analiz ederek incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, düşük, orta ve yüksek başarı grubundaki öğrencilerin hepsinin başlangıçta yazılı geribildirime karşı bir hayal kırıklığı gösterdiğini, ancak zamanla geribildirime yönelik olumlu bir tutum geliştirdiklerini göstermiştir. Ayrıca, tüm gruptaki öğrenciler yüksek oranda doğru revizyonlar yapmalarına rağmen, farklı derecelerde bilişsel katılım gösterdiler. Düşük başarı grubundaki öğrenciler, dış yardımlara bağlı kalarak geribildirimi sınırlı bir şekilde anladılar. Oysa orta başarı grubundaki öğrenciler karmaşık yapılardan kaçınarak seçici bir katılım sergilediler. Yüksek başarı gösteren öğrenciler ise, yazma becerilerini geliştirmek amacıyla geribildirimi kullanmada daha verimli hale geldikçe yüksek derecede üst bilişsel ve bilişsel katılım sergilediler.
Özet (Çeviri)
Written corrective feedback (WCF) has a significant role in second language writing due to the fact that it helps learners with writing accuracy and coherence. Although previous research has examined the effect of WCF on writing accuracy, the research on learners' affective, behavioral and cognitive engagement with WCF has been restricted to Asian contexts. This study aims to address this gap by extending the research context to the Turkish tertiary level, as well as making use of the heterogeneous nature of the classrooms and investigate the engagement English as a Foreign Language (EFL) learners in the low, mid and high achieving group of the same proficiency level. A case study design was implemented, comprising nine B1+ level students studying at a preparatory school in a foundation university in Istanbul. Data collection lasted six weeks and included first and second drafts of three written assignments, WCF provided to the first drafts of the assignments, students' think aloud protocols and semi-structured interviews. The present study explored learners' emotional and attitudinal responses, behavioral engagement through their revision operations and cognitive engagement by analyzing how they processed feedback. The findings of the study show that even though learners in low, mid and high achieving group all demonstrated an initial frustration to WCF, over time they began to have positive attitudes towards it. Furthermore, despite yielding correct revisions across all groups, the learners showed varying degrees of cognitive engagement. The students in the low achieving group demonstrated limited understanding of feedback by relying on external aids, whereas learners in the mid achieving group exhibited selective engagement as they avoided complex structures. High achieving students, on the other hand, used feedback in order to regulate their writing abilities, showing high meta-cognitive engagement and cognitive engagement as they became more efficient in dealing with WCF.