A conversation analytic investigation of resources for alignment and affiliation in topic management during video-mediated virtual exchange
Video aracılı sanal değişimlerde konu yönetiminde uyum ve yakınlık kurma kaynaklarını inceleyen bir konuşma çözümlemesı araştırması
  1. Tez No: 940387
  2. Yazar: BETÜL ÇİMENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER, DOÇ. DR. UFUK BALAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar sanal değişimleri mikro düzeyde incelemiş olsa da, çevrim içi etkileşimlerde uyum ve yakınlık kurma süreçleri yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, Türkiye ve Tunus'tan üniversite düzeyinde ikinci dil konuşucularının katıldığı video aracılı sanal değişim etkileşimlerinde konu yönetimi bağlamında uyum/uyumsuzluk ve yakınlık kurabilme/kuramama dinamiklerinin görev içi ve görev dışı konuşmalarda nasıl (yeniden) inşa edildiğini incelemektedir. Çalışmanın verileri, katılımcıların Erasmus+ projesi kapsamında beş oturum boyunca ikili gruplar hâlinde iş birliği yaparak tamamladığı dokuz görevden gelmektedir. Veriler, Çokkipli Konuşma Çözümlemesi yöntemiyle incelenmiş, toplamda 30 saatten fazla ekran kaydı analiz edilmiştir. Bu çalışma, hem günlük hem de kurumsal etkileşimde önemli olan fakat yeterince araştırılmamış alanları bir araya getiren ilk çalışmadır. Bulgular, görev temelli sanal değişimlerde konu dışı konuşmaların ne zaman ve nasıl gerçekleştiğini ortaya koymakta; görev içi etkileşimlerde uyumun merkezi bir rol oynadığını, yakınlığın ise çoğunlukla görev dışı konuşmalarda ortaya çıktığını göstermektedir. Uyum, sözel, sözsüz ve ekran temelli kaynaklar ile işbirlikli katkılar aracılığıyla sağlanmakta; mizah, hikayelendirme, ve işbirlikçi söz sırası inşaası ise daha çok görev dışı konuşmalarda görülerek karşılıklı anlayış ve yakınlık bağlarını pekiştirmektedir. Sonuçlar, görev içi etkileşimlerin yapılandırılmış ve hedef odaklı, görev dışı etkileşimlerin ise daha esnek ve ilişki temelli olduğunu ortaya koymakta; her iki tür etkileşimin de etkili iletişim açısından tamamlayıcı nitelikte olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, konu, uyum, yakınlık, çevrimiçi görev temelli etkileşim, sanal değişim ve ikinci dilde etkileşimsel yeterlilik alanlarına özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A number of recent studies have explored virtual exchanges in a micro-analytic way, however the ways how alignment and affiliation are built in online interaction remains underexplored. Addressing this gap, this study investigates resources for alignment and affiliation within topic management in video-mediated VE between tertiary-level second language (L2) speakers from Türkiye and Tunisia. It specifically explores the (re)construction of (dis)alignment and (dis)affiliation within topic management in on-task and off-task talk. The data comes from an Erasmus+ project, in which dyads collaborated for five meetings to complete nine tasks. Using Multimodal Conversation Analysis, the study analyzes over 30 hours of screen-recorded spoken data. This is the first study to combine these under-researched areas, which are essential in both everyday and institutional interactions. Findings reveal when and how off-task talk occurs in task-based VE. In the dataset, alignment emerges as central to on-task topic management, while affiliation is a byproduct of interaction. Alignment is facilitated through (non)verbal and screen-based resources, with cooperative contributions in both on-task and off-task talk. In contrast, humor, storytelling, and collaborative turn construction are more common in off-task-talk, enhancing mutual understanding and affiliative bonds. Findings show that on-task interactions are structured and goal-oriented, emphasizing alignment, whereas off-task VE interactions are flexible and relational, emphasizing affiliation. The findings highlight the interplay between on-task and off-task interaction, indicating that both are crucial for building an effective communication repertoire in VE. The study has implications for research on topic management, alignment and affiliation, online task-based interaction, VE, and L2 interactional competence.