An evaluation of Anatolian High School ELT curriculum in Turkey from the perspective of the 21st century skills integration
21. yüzyıl becerı̇lerı̇nin Türkı̇ye'dekı̇ Anadolu Lı̇sesı̇ İngilizce dersi müfredatına entegrasyonu açısından bir değerlendı̇rmesı̇
  1. Tez No: 948855
  2. Yazar: NAZMİYE CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez, 21. Yüzyıl (21. yy) Becerilerinin Türkiye'deki Anadolu liseleri bağlamında İngilizce öğretimine (ELT) entegrasyonunu L2 İngilizce müfredatı, L2 İngilizce öğretmenlerinin algıları ve L2 İngilizce sınıf uygulamaları açısından ele almaktadır. Çalışma, Anadolu lisesi L2 İngilizce müfredatının Hazırlık Sınıflı ve Hazırlık Sınıfı Olmayan Anadolu liseleri programlarında 21. yy becerilerinin entegrasyonunun mevcut durumu hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamayı ve entegrasyon farklılıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Programlarda 21. yy becerilerinin nasıl ve ne ölçüde uygulandığı, İngilizce öğretmenlerinin algılarına ve fikirlerine, İngilizce dersi gözlemlerine, İngilizce müfredatına ve kullanılan İngilizce ders kitaplarına bakılarak değerlendirilmiştir. Bu mevcut durumu değerlendirme çalışmasındaki çıkarımlar, ana akım ortaöğretim paydaşlarına müfredat geliştirmede, öğretmen eğitiminde ve politika oluşturmada 21. yy becerilerinin L2 İngilizce müfredatına entegrasyonu ve uygulanmasına dair katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the integration of the 21st Century Skills (21CSs) in English Language Teaching (ELT) within Anatolian high school context in Turkey with respect to L2 English curriculum, L2 English teachers' perceptions, and L2 English class implementations. The study aims to provide a comprehensive understanding of the current state of 21st CSs integration in Prep and Non-Prep programs of Anatolian high school L2 English curriculum and identify the differences of integration. How and to what extent the 21st CSs are implemented in the programs have been evaluated with regards to perceptions and ideas of English teachers, L2 classroom observations in accordance with the L2 curriculum and L2 coursebooks used. Implications provide mainstream secondary school ELT stakeholders with an evaluation of the current 21st CSs integration and implementation that offer comprehensive contribution to curriculum development, teacher training, and policy making.