Ekmeğe avokado ilavesinin antioksidan kapasite ve In Vitro glisemik indeks üzerine etkisi
The effect of addition of avocado to bread on antioxidant capacity and In Vitro glycemic index
- Tez No: 948974
- Danışmanlar: PROF. MEVLÜDE KIZIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk toplumunda temel enerji kaynaklarından biri olan beyaz ekmeğin glisemik indeksinin (Gİ) yüksek, toplam fenolik içerik ve antioksidan kapasitesinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, buğday ununun %5–10 düzeylerinde avokado tozu ile ikame edilmesinin ekmeğin kimyasal bileşimi, Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlenen toplam fenolik içeriği ve 2,2′-azinobis-(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) ile ferrik indirgeyici antioksidan güç (FRAP) yöntemleriyle değerlendirilen antioksidan kapasitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, 200 °C'de 20 dakika pişirme ile elde edilen taze ekmeklerin yanı sıra, tam pişirildikten sonra –20 °C'de 7 gün dondurularak depolanan ekmekler ile sırasıyla 170 °C'de 10 dakika ön pişirme, –20 °C'de 7 gün dondurarak depolama ve 220 °C'de 11 dakika tekrar pişirme adımlarıyla üretilen ekmeklerin tekstür özellikleri, renk parametreleri ve nişasta sindirilebilirlikleri değerlendirilmiştir. İn vitro nişasta sindirimi gerçekleştirilerek hem nişasta fraksiyonları hem de tahmini Gİ (tGİ) verileri elde edilmiştir. Ayrıca ekmek içinin mikro yapısını analiz etmek amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
White bread, a primary energy source in Turkish society, is known to have a high glycemic index (GI) and low total phenolic content and antioxidant capacity. This study investigated the effects of substituting 5–10% avocado powder for wheat flour on the bread's chemical composition, total phenolic content determined by the Folin-Ciocalteu method, and antioxidant capacity assessed by 2,2′-azinobis-(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) and ferric reducing antioxidant power (FRAP) methods. In addition to the texture properties, color parameters, and starch digestibility of fresh breads obtained by baking at 200°C for 20 minutes, breads that were fully baked and stored frozen at –20°C for 7 days and breads produced by pre-baking at 170°C for 10 minutes, storing frozen at –20°C for 7 days and re-baking at 220°C for 11 minutes were evaluated. In vitro starch digestion was performed to obtain both starch fractions and estimated GI (eGI). In addition, scanning electron microscopy (SEM) analysis was performed to analyze the microstructure of the bread crumb.