Sürdürülebilirlik, sürdürülebilir pazarlama ve sürdürülebilir marka: Sılverlıne örneği
Sustainability, sustainable marketing and sustainable brand: The case of Silverline
- Tez No: 948995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz iş dünyasında, finansal performansın ötesinde çevresel ve toplumsal sorumlulukların ön plana çıktığı görülmektedir. Küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların azalması ve toplumsal eşitsizlik gibi sorunlar, işletmeleri sadece kâr amacıyla değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ilkelerine uygun şekilde hareket etmeye yönlendirmektedir. Sürdürülebilirlik çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmasıyla, doğal kaynakları korunmayı, toplum refahının arttırmayı ve işletmelerin uzun vadeli kârlılığının sağlanmayı hedeflenmektedir. Çalışma, modern tüketicilerin artık sadece ürün kalitesine değil, markaların çevresel ve toplumsal duyarlılıklarına da önem verdiğini vurgulamaktadır. Bu durum, işletmeleri sürdürülebilir pazarlama stratejileri geliştirmeye yöneltmektedir. Sürdürülebilir pazarlama, çevresel ve sosyal sorumlulukları ön plana çıkararak tüketici bağlılığını ve marka değerini artırmayı amaçlamaktadır. Beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren Silverline örneği üzerinden yapılan analiz, şirketin çevre dostu üretim süreçleri, enerji verimliliği, atık yönetimi ve sosyal sorumluluk projeleriyle sürdürülebilirlik stratejilerini başarılı bir şekilde entegre ettiğini göstermektedir. Silverline'ın bu uygulamaları hem işletme performansını hem de tüketici algısını olumlu yönde etkileyerek rekabet avantajı sağlamaktadır. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik ilkelerinin pazarlama stratejilerine entegrasyonu, işletmelerin hem çevreye duyarlı hem de kârlı bir yapıya kavuşmalarını sağlayarak, geleceğe yönelik stratejik bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, environmental and social responsibilities come to the fore beyond financial performance. Problems such as global climate change, depletion of natural resources and social inequality lead businesses to act not only for profit, but also in accordance with sustainability principles. By addressing sustainability with its environmental, social and economic dimensions, it is aimed to protect natural resources, increase social welfare and ensure the long-term profitability of businesses. The study emphasizes that modern consumers now attach importance not only to product quality but also to the environmental and social sensitivity of brands. This situation leads businesses to develop sustainable marketing strategies. Sustainable marketing aims to increase consumer loyalty and brand value by emphasizing environmental and social responsibilities. The analysis of Silverline, which operates in the white goods sector, shows that the company has successfully integrated sustainability strategies with environmentally friendly production processes, energy efficiency, waste management and social responsibility projects. These practices of Silverline provide competitive advantage by positively affecting both business performance and consumer perception. As a result, the integration of sustainability principles into marketing strategies provides a strategic roadmap for the future by enabling businesses to achieve both an environmentally sensitive and profitable structure.