Devname
Devname
- Tez No: 949142
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Halk kültürü; toplumun ortak hafızası, edindiği değerlerin bir yansıması olarak geniş bir yapıya sahip olma özelliği göstermektedir. Nesilden nesile aktarılan gelenekler, inançlar bu yapının ana unsurlarını şekillendirmektedir. Yazınsal eserler, bu bağlamda halk kültürünü derinden incelemekte ve geçmiş yaşantılar hakkında bilgi edinilmesini sağlayan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır.“Devname”adlı eser, cin inancı üzerine anlatılmış efsaneleri, tekin ve tekinsizlik kavramları üzerinden anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Eski Anadolu Türkçesi ile yazılmış metin, Türkiye Türkçesine çevrilerek ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Cinlerin; doğaüstü olarak kabul edilen varlıklar olduğu, tekinsiz mekânlarla ilişkilendirildiği ve insanlara zarar verdiğine dair inanç, birçok kültürde ortak bir konudur. Kur'an ve hadislerde cinlerin varlığına dair bilgilerin yer alması bu hususun halk arasında köklü bir inanç haline gelmesine neden olmuştur. Bu noktada bulundukları mekânlar ve hangi hastalıklara sebep oldukları detaylı bir şekilde analiz edilmiş elde edilen bulgularla müstakil bir eser ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk culture; as a reflection of the society's common memory and the values it has acquired, has a broad structure. The traditions and beliefs that are passed down from generation to generation shape the main elements of this structure. Literary works, in this context, deeply examine folk culture and are among the important sources that provide information about past lives. The work called“Devname”contributes to the understanding of the legends told on the belief in jinn through the concepts of tekin and tekinsizlik. The text written in Old Anatolian Turkish was translated into Türkiye Turkish and examined in detail. The belief that demons are supernatural beings, associated with uncanny places and that they harm people is a common subject in many cultures. The presence of information about jinn in the Quran and hadith has led to this issue becoming a deep-rooted belief among the people. At this point, the places they are in and the types of jinn they are in have become a subject of interest.