İlkokul kaynaştırma öğrencilerine yönelik fen bilimleri öğretiminin öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
Investigation of science teaching for inclusion primary school students in terms of teachers' views
- Tez No: 949149
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kaynaştırma eğitimi, özel gereksinimli öğrencilerin akranlarıyla birlikte eğitim almalarını sağlayan kapsayıcı bir yaklaşımdır. Bu model, bireylerin sosyal, duygusal ve akademik gelişimini desteklemeyi amaçlar. Fen bilimleri dersi ise, bilimsel düşünme becerileri kazandırarak öğrencilerin çevrelerini anlamlandırmalarına katkı sunar. Kaynaştırma sınıflarında fen öğretimi, farklı öğrenme ihtiyaçlarına sahip öğrencilerle çalışmayı gerektirdiğinden, öğretmenlerin bilgi, beceri ve tutumları bu sürecin başarısında belirleyici rol oynamaktadır. Öğretmenlerin deneyimleri, uygulamada karşılaşılan zorluklar ve geliştirilen stratejiler kaynaştırma eğitiminin niteliğini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, araştırma; sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri dersi öğretim sürecine ilişkin deneyimlerini, karşılaştıkları güçlükleri ve çözüm yollarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Bolu il merkezindeki 11 farklı ilkokulda görev yapan ve sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan toplam 22 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacılar tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, özel gereksinimli öğrencilere fen öğretiminde öğretmenlerin materyal yetersizliği, dikkat dağınıklığı, hareketlilik ve zaman kısıtı gibi sorunlarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Soyut kavramların somutlaştırılması ve etkinliklerin bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanması süreçlerinde öğretmenler, hem kaynak hem de destek eğitimi açısından eksiklik yaşadıklarını belirtmiştir. Öğretmenler, öğrencinin evdeki öğrenme süreci hakkında yeterli bilgi alamadıklarını ve bunun, bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlıklarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, bu araştırma, özel gereksinimli öğrencilere yönelik fen bilimleri dersi öğretiminin öğretmenler açısından zorlu bir süreç olduğunu ve bu sürecin daha verimli hale getirilebilmesi için öğretmenlere yönelik desteklerin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Inclusive education is an inclusive approach that enables students with special needs to receive education together with their peers. This model aims to support the social, emotional and academic development of individuals. Science course, on the other hand, contributes to students' making sense of their environment by providing scientific thinking skills. Since science teaching in inclusive classrooms requires working with students with different learning needs, teachers' knowledge, skills and attitudes play a decisive role in the success of this process. Teachers' experiences, difficulties encountered in practice and strategies developed directly affect the quality of inclusive education. In this context, this study aims to examine the experiences of primary school teachers regarding the science teaching process, the difficulties they encounter and their solutions. Case study method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consisted of a total of 22 classroom teachers working in 11 different primary schools in Bolu city centre who had inclusion students in their classrooms. The data were collected through a semi-structured interview form created by the researchers. The collected data were analysed by content analysis method. The findings of the study revealed that teachers encountered problems such as material inadequacy, distraction, mobility and time constraints in teaching science to students with special needs. In the processes of concretising abstract concepts and adapting activities according to individual needs, teachers stated that they experienced deficiencies in terms of both resources and support training. Teachers stated that they could not get enough information about the student's learning process at home and that this negatively affected the individualised education programme preparations. In conclusion, this study reveals that teaching science to students with special needs is a challenging process for teachers and that support for teachers should be increased in order to make this process more efficient.