Lise öğrencilerinin algılarına göre sınıf yönetiminde başarılı öğretmen özellikleri
Teacher characteristics for successful classroom management based on high school students' perceptions
  1. Tez No: 949210
  2. Yazar: MERVE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖHEYDA GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Geçmişten günümüze sürekli değişen öğrenci profili, öğretmenleri farklı sınıf yönetimi stratejileri uygulamaya yönlendirmektedir. Bu bağlamda sınıf yönetiminde başarı sağlayan öğretmen özelliklerini belirlemek önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı lise öğrencilerinin algılarına göre sınıf yönetiminde başarılı öğretmen özelliklerini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde bulunan iki Anadolu Lisesi, iki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve bir Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören 200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi tabakalı örnekleme ve her tabakadan kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmadaki veriler yarı yapılandırılmış açık uçlu anket yöntemi ile toplanmıştır. Veriler analiz edilirken içerik analizi kullanılmış, öğrencilerin görüşlerine göre temalar oluşturulmuştur. Bulgulara göre sınıf yönetiminde başarılı öğretmen özellikleri, iletişim ve etkileşim, disiplin ve kurallar, motivasyon ve etkili ders anlatımı temaları altında değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, iletişim ve etkileşim temasında bulunan özelliklerin en fazla vurgulanan özellikler olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, etkili sınıf yönetimi için öğretmenlerin güçlü iletişim becerilerine sahip olmalarının kritik bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
From past to present, the continuously changing student profile has led teachers to implement diverse classroom management strategies. In this context, identifying the characteristics of teachers who are successful in classroom management has become increasingly important. The aim of this study is to determine the characteristics of successful classroom management based on high school students' perceptions. The study employs the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 200 students from two Anatolian High Schools, two Vocational and Technical Anatolian High Schools, and one Anatolian Imam Hatip High School, all located in the province of Kocaeli, during the 2024–2025 academic year. The sample was selected using stratified sampling and convenience sampling techniques within each stratum. The data were collected through a semi-structured open-ended questionnaire. In the analysis process, content analysis was utilized, and themes were identified based on students' responses. According to the findings, teacher characteristics associated with successful classroom management were categorized under four main themes: communication and interaction, discipline and rules, motivation, and effective teaching. The analysis revealed that the characteristics within the theme of communication and interaction were emphasized most frequently by students. These findings indicate that strong communication skills are a critical component for effective classroom management.