Farklı basınç kademelerinde ekstrüder genişleme kontrol sistemi (ECS) ile üretilen bazı balık yemlerinin fiziksel özelikleri ile su içerisindeki davranışların belirlenmesi
Determination of physical properties and behavior in water of some fish foods produced with extruder expansion control system (ECS) at different pressure levels
- Tez No: 949241
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Değerli bir besin kaynağı olan balık, insanoğlunun varoluşundan itibaren tüketilmiştir. Balığa olan bu rağbet beraberinde kültür balıkçılığının artması ve balığın doğru ve dengeli bir biçimde beslenmesi gerçeğini ortaya koymaktadır. Balıkların sudaki yaşam ve avlanma davranışları göz önünde bulundurularak yeme daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşması için istenen kriterlerde yem üretiminin yapılması, hem balığın yemden daha fazla yararlanmasına hem de deniz suyunun daha az kirlenmesini sağlayacaktır. Balıkların yem alım kriterlerine göre yüzen, yavaş batan ve batan yem kriterlerinde yemler üretilmektedir. Bu çalışmada bir ekstrüder balık yemi üretimi tesisinde çipura ve levrek beslemesinde besi dönemi için üretilen yavaş batan ve batan büyütme yemlerinin üretimi esnasında ekstrüder üretim sistemine entegre Genişleme Kontrol Sistemi (ECS) ile belli basınç aralığında (0 - 1,0 - 1,2 - 1,4 - 1,6 bar) üretilmiştir. Bu yemlerin kütle yoğunluklarının tespiti, çap-boy ölçümleri, dayanıklılık testi, yüzme testi tespiti, batma hızı testi, su absorbsiyon indeksi (WAI) tayini, suda çözünürlük indeksi (WSI) tayini, su stabilizesi (WS) tayini gibi kriterler ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre çipura ve levrek balıklarının beslenme koşullarına uygun, yavaş batan ve batan yem üretimi için uygun parametrelerin ve yem formlarının tespiti yapılmıştır. Sonuç olarak 5 farklı basınç kademesinde üretilen çipura ve levrek balık yemlerinin, fiziksel özellikleri ve su içerisindeki davranış verileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fish, a valuable food source, has been consumed since the existence of human beings. This demand for fish reveals the increase in aquaculture and the fact that fish should be fed correctly and in a balanced manner. Taking into account the aquatic life and hunting behavior of fish, producing feed in accordance with the required criteria so that fish can reach the feed more easily and quickly will ensure that the fish benefit more from the feed and that the sea water is less polluted. According to the fish's feed intake criteria, feeds are produced in floating, slow sinking and sinking feed criteria. In this study, during the production of slow sinking and sinking grower feeds produced for the fattening period in sea bream and sea bass feeding in an extruder fish feed production facility, the Expansion Control System (ECS) integrated into the extruder production system was used to increase the pressure in a certain pressure range (0 -1.0 - 1.2 - 1.4 - 1.6 bar) determination of mass density of the feeds produced, diameter-length measurements, endurance test, swimming test determination, sinking speed test, water absorption index (WAI). Criteria such as determination of water solubility index (WSI), determination of water stability (WS) were measured. According to the data obtained, suitable parameters and feed forms were determined for the production of slow sinking and sinking feed suitable for the feeding conditions of sea bream and sea bass fish. As a result, the physical properties and behavioral data of sea bream and sea bass fish food produced at 5 different pressure levels have been revealed.