Üst çene All-on-4 tasarımında implant/abutment seviyesinde ölçünün dijital ölçü doğruluğuna etkisi
The effect of implant/abutment level impressions on digital impression accuracy in maxillary All-on-4 design
  1. Tez No: 949243
  2. Yazar: ÖZGE TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dijital ölçü doğruluğu, dişsiz çenelerde gerçekleştirilen taramalarda pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, implantların açısının (0°, 17° ve 30° distale) ve ölçü seviyesinin (implant seviyesi/abutment seviyesi) dijital ölçü doğruluğu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, dişsiz üst çene modelinde implantlar All-on-4 konseptine uygun şekilde yerleştirilerek bir planlama yapılmış ve iki farklı model, rezin materyal kullanılarak üç boyutlu yazıcıyla üretilmiştir. Referans tarama, yüksek hassasiyetli optik bir 3B tarayıcı ile gerçekleştirilmiş; test taramaları ise Trios 5 ağız içi tarayıcı kullanılarak elde edilmiştir (n=20). Elde edilen veriler, tersine mühendislik yazılımı kullanılarak en uygun hizalama (best-fit alignment) yöntemiyle çakıştırılmıştır. Bu analiz sonucunda, x, y, z, xyz eksenlerindeki doğrusal sapmalar ile açısal sapma değerleri hesaplanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde; paralel yerleştirilen implantlar, açılı implantlara göre daha az doğrusal sapma göstermiştir. Abutment seviyesi ölçüde, açılı implantlarda doğrusal sapma daha düşük bulunmuştur. Açısal sapma bakımından ise, implant açısı ya da ölçü seviyesi anlamlı bir etki göstermemiştir. Tüm doğruluk ve sapma değerleri, klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several issues that can affect the accuracy of digital impressions in edentulous arches. The aim of this study was to evaluate the effect of implant angulation (0°, 17°, or 30° to distal) and impression level (implant level vs. abutment level) on the accuracy of digital impressions. Two edentulous maxillary models were designed to simulate an All-on-4 concept, and the models were fabricated using a 3D printer with resin material. The reference scans were obtained using a high precision optical 3D scanner, while the test scans were performed with a Trios 5 intraoral scanner (n=20). The scans were superimposed on the master reference models using reverse engineering software with the best-fit alignment method. Linear deviations in the x, y, z, and xyz axes, as well as angular deviations, were calculated and statistically analyzed. The results demonstrated that parallel placed implants showed lower linear deviation compared to angled implants (17° and 30°). At the abutment level, linear deviation was found to be lower in angled implants. Implant angulation and impression level had no significant effect on angular deviation results. All deviation values remained within the clinically acceptable limits.