Yaşlı sıçan modelinde rivastigminin hipokampal glikoz metabolizması üzerine etkisi
Effect of rivastigmine on hippocampal glucose metabolism in an aged rat model
  1. Tez No: 949383
  2. Yazar: FEYZA ŞULE CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlı sıçan modelinde Rivastigmin uygulamasının hipokampal glikoz metabolizmasını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi yaşlı erkek (n=30) ve dişi sıçanlar (n=30) (13 aylık) sıçanlar kullanıldı. Çalışma protokolü OMÜ Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Deney Hayvanları Etik Kurulunun 26.04.2024 tarihli toplantısının 2024/14 karar sayısı ile onaylandı. Toplam 40 adet sıçanın hipokampus dokularında gerçekleştirilen çalışmada deney hayvanları eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Grup 1: Yirmi bir gün boyunca 1 ml RIVA çözücüsü uygulanan (serum fizyolojik) erkek kontrol (EK) grubu. Grup 2: Yirmi bir gün boyunca 1 ml serum fizyolojik içinde intraperitoneal (i.p.) 2 mg/ kg RIVA uygulanan Erkek RIVA (ER) grubu. Grup 3: Yirmi bir gün boyunca 1 ml RIVA çözücüsü uygulanan (serum fizyolojik) dişi kontrol (DK) grubu. Grup 4: Yirmi bir gün boyunca 1 ml serum fizyolojik içinde intraperitoneal (i.p.) 2 mg/ kg RIVA uygulanan Dişi RIVA (DR) grubu. 21 gün süren deneysel uygulamaların bitiminden sonra hayvanlar genel anestezi altında sakrifiye edilerek hipokampus doku örnekleri alındı. Alınan doku örneklerinde Western blot yöntemi ile total GSK3β, p-GSK3β (Ser9), total Akt, p-Akt, GLUT4, SIRT1, PSD95 ve β-aktin protein seviyeleri analiz edildi. Western blot analizleri İstanbul Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırma Merkezinde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate how Rivastigmine administration affects hippocampal glucose metabolism in an aged rat model. This study utilized aged male (n=30) and female (n=30) Wistar rats (13 months old) obtained from Ondokuz Mayıs University (OMU) Experimental Medicine Research and Application Center. The study protocol was approved by the OMU Experimental Medicine Research and Application Center Animal Experiments Ethics Committee, with decision number 2024/14, dated 26.04.2024. A total of 40 rat hippocampus tissues were analyzed. The experimental animals were equally divided into four groups: Group 1: Male Control (MC) group: Administered 1 ml of Rivastigmine solvent (saline solution) for twenty-one days. Group 2: Male RIVA (MR) group: Administered 2 mg/kg Rivastigmine intraperitoneally (i.p.) in 1 ml of saline solution for twenty-one days. Group 3: Female Control (FC) group: Administered 1 ml of Rivastigmine solvent (saline solution) for twenty-one days. Group 4: Female RIVA (FR) group: Administered 2 mg/kg Rivastigmine intraperitoneally (i.p.) in 1 ml of saline solution for twenty-one days. After 21 days of experimental applications, animals were sacrificed under general anesthesia, and hippocampus tissue samples were collected. In the collected tissue samples, protein levels of total GSK3β, p-GSK3β (Ser9), total Akt, p-Akt, GLUT4, SIRT1, PSD95, and β-actin were analyzed by Western blot method. Western blot analyses were performed at the Regenerative and Restorative Medicine Research Center of Istanbul Medipol University.