Ankara'da bir ilçe belediyesine bağlı baharevlerinden yararlanan 65 yaş ve üzeri bireylerin beslenme ile ilgili bilgi düzeylerinin ve davranışlarının saptanması
Determination of nutritional knowledge and behaviors of individuals aged 65 years and over visiting baharevleri of a municipality in Ankara
- Tez No: 949594
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sağlıklı beslenme, her yaşta olduğu gibi yaşlılık döneminde de sağlığı belirleyen en önemli davranışlardan biridir. Dünyada ve Türkiye'de yaşlanan nüfus göz önüne alındığında, sağlıklı yaşlanmanın ve sağlıklı beslenmenin önemi giderek ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmada, Baharevlerini ziyaret eden 65 yaş ve üzeri bireylerin beslenme davranışlarını ve beslenme konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek ve ilişkili olabilecek faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte tasarlanmıştır. Çalışmaya 21 Ekim 2024 -01 Mart 2025 tarihleri arasında toplamda beş Baharevini ziyaret eden 251 kişi katılmıştır. Toplam 45 sorudan oluşan bir veri toplama formu aracılığıyla yüz yüze görüşme ile veri elde edilmiştir ve analizi için IBM SPSS Statistics (23.0) programı kullanılmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesi için Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Etik Kurulu izni ve kurumsal izinler alınmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin ortanca beslenme bilgi puanı 9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy nutrition is one of the most important behaviors that determine health in old age, as in every age. Considering the aging population in the world and in Türkiye, the importance of healthy aging and of adequate and balanced nutrition, is increasingly recognized. The aim of this study was to determine the nutritional behaviors and nutritional knowledge levels of individuals aged 65 and over who visited Baharevleri, and to identify the factors that may be associated. The study was designed as a descriptive study. A total of 251 people who visited five Baharevleri between October 21, 2024, and March 1, 2025, participated in the study. Data were obtained through face-to-face interviews using a data collection form consisting of 45 questions, and the IBM SPSS Statistics (23.0) program was used for analysis. Hcettepe University Health Sciences Research Ethics Committee and institutional permissions were obtained for the conduct of the study. The median nutritional knowledge score of the participants was determined as 9.