Sanford Meisner Tekniği ile tek kişilik anlatı oyunlarının seyirci-oyuncu ilişkisi üzerinden yeniden yorumlanması
An analytical reinterpretation of actor-audience dynamics in solo narrative theatre throught the application of the Sanford Meisner Technique
  1. Tez No: 949622
  2. Yazar: TUĞBA SORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SOYUERDEN ARACI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Sanford Meisner yöntemi, Stanislavski'nin 'sistem'ine dayanan; partneri dinlemeye odaklanan, oyuncunun itkilerini partneriyle ilişkisi içinde ortaya çıkarmayı hedefleyen ve hayali koşullar altında gerçekten yapmaya dayanan bir yöntemdir. Bu araştırma, anlatı oyunlarının seyirciyle doğrudan ve gerçek iletişimi talep eden yapısının, Meisner'in gerçekten yapma, duyguları bilinçle değiştirmeme ve partnerle kurulan ilişkiye bağlılık prensipleriyle uyumlu olduğu varsayımından hareket eder. Araştırma kapsamında Meisner metodu egzersizleri, seyircinin partner olarak konumlandığı anlatı oyunu bağlamında yeniden yapılandırılmış; uygulamalı araştırma yöntemiyle sınanarak son hâline ulaştırılmıştır. Anlatı türü ve Meisner yöntemi bağlamında ilk kez geliştirilen bu egzersizlerin uygulanmasıyla, Meisner prensiplerinin anlatı oyunlarında oyuncu mevcudiyeti, seyirciyle kurulan ilişki, canlılık ve deneyimsellik açısından geliştirici olduğu saptanmıştır. Nitel araştırma yöntemleriyle veri toplanan bu çalışmada, süreç atölye notları, gözlemler ve katılımcı geribildirimleri aracılığıyla değerlendirilmiş; altı anlatı oyunu sahnelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sanford Meisner technique is a method grounded in Stanislavski's system, focused on attentive listening of the stage partner, aiming to reveal the actor's impulses within their relationship, and based on natural being under imaginary circumstances. This research proceeds from the assumption that the structure of narrative performances—which inherently demand direct and genuine communication with the audience—is compatible with Meisner's principles of truthful doing, refraining from consciously altering emotions, and maintaining commitment to the relationship with the partner. Within the scope of the study, Meisner's exercises were restructured in the context of narrative performance by positioning the audience as the partner, and were tested and refined through an applied research process. Through the implementation of these exercises—developed for the first time at the intersection of narrative form and the Meisner technique—it was determined that Meisner's principles enhance narrative performances in terms of actor presence, the quality of connection established with the audience, vitality, and experiential richness. Data for this study were collected using qualitative research methods, and the process was evaluated through workshop notes, observations, and participant feedback, culminating in the staging of six narrative performances.