Badmintonda başarılı ve başarısız çapraz kort drop vuruşunun üst ekstremite kinematik analizi
Kinematic analysis of the upper extremity in successful and unsuccessful cross-court drop shots in badminton
  1. Tez No: 949621
  2. Yazar: HATİCE ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ, DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, başarılı ve başarısız çapraz kort drop vuruşunun üst ekstremite kinematik analizini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türk Milli Takımında yer alan 19 yaş altı 10 genç kız badminton oyuncusu oluşturmaktadır. Katılımcılar arka korttan rakip sahanın ön çapraz kortuna drop vuruşu gerçekleştirmiştir. Her katılımcının 5 başarılı ve 5 başarısız drop vuruşları değerlendirilmiştir. Başarılı ve başarısız drop vuruşlarda üst ekstremite kinematik analizi kapsamında dominant taraf omuz, dirsek ve el bileği eklemi kinematik verileri araştırmaya dahil edilmiştir. Kinematik verileri elde etmek için, üç boyutlu (3D) görüntü yakalama sistemi (Vicon Peak, Oxford, UK) kullanılmıştır. Elde edilen 100 drop vuruş görüntüsü (10 katılımcının, 5 başarılı ve 5 başarısız vuruşları) Vicon Nexus (Nexus 1.8.4, Vicon, Oxford, UK) yazılımı kullanılarak etiketlenmiş ve modellenmiştir. Başarılı ve başarısız drop vuruşların kinematik verilerini karşılaştırmak için Wilcoxon Signed Rank Testi kullanılmıştır. Veriler, SigmaPlot 11.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. El bileği fleksiyonu maksimum açısal hızı başarılı ve başarısız vuruşlarda anlamlı farklıdır (“orta”EB= 0.607, p=0.020). Bulgular, el bileği fleksiyonu maksimum açısal hızı arttıkça drop vuruşların başarısız olduğunu göstermektedir. Doğrusal hız ve eklem açıları bakımından başarılı ve başarısız drop vuruşunda omuz, dirsek ve el bileği eklemi için anlamlı bir fark yoktur. Badmintonda drop vuruşunda üst ekstremitede en büyük doğrusal hız el bileğinde olup, bunu dirsek ve omuz eklemi takip etmektedir ve doğrusal hızın proksimalden distale doğru arttığı görülmektedir. Sonuç olarak, drop vuruşunda el bileği fleksiyonu açısal hızının artmasının başarısız drop vuruşuna sebep olabileceğini ortaya koydu. Bu doğrultuda, sporcuların vuruş sırasında el bileği hızını daha kontrollü kullanmaları ve bu beceriyi geliştirecek antrenmanlara yönlendirilmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the upper-extremity kinematics of successful and unsuccessful cross-court drop shots. The sample consisted of ten female Turkish national-team badminton players (U-19). Each athlete executed cross-court drop shots from the back court to the opponent's forecourt. Five successful and five unsuccessful shots per participant were analyzed. Dominant-side shoulder, elbow and wrist joints were included in the kinematic assessment. Three-dimensional motion data were collected with a Vicon Peak system (Oxford, UK). A total of 100 drop-shot trials (10 athletes × 10 trials) were labeled and modeled in Vicon Nexus (v1.8.4). Kinematic differences between successful and unsuccessful shots were evaluated with the Wilcoxon signed-rank test, using SigmaPlot 11.0. The peak angular velocity of wrist flexion differed significantly between successful and unsuccessful shots (medium effect size, r = 0.607; p = 0.020), with higher velocities associated with unsuccessful outcomes. No significant differences were observed in joint linear velocities or angles at the shoulder, elbow or wrist. Across both conditions, the greatest linear velocity occurred at the wrist, followed by the elbow and shoulder, confirming a proximal-to-distal velocity increase. In conclusion, an excessive increase in wrist-flexion angular velocity appears to contribute to unsuccessful cross-court drop shots. Training interventions should therefore focus on controlling wrist speed during the stroke and on drills that enhance this specific motor skill.