Çocuk ve genç edebiyatında büyülü gerçekçi kurgu incelemesi: Isabel Allende örneği
An analysis of magical realism in children's and young adult literature: The case of Isabel Allende
  1. Tez No: 949740
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DUMANLI KADIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Sanat ve edebiyatın önemli kavramlarından biri olan büyülü gerçekçilik; reel ve irreeli bir arada sunan, irreeli reel dünyanın doğal bir uzantısı sayan ve bu nedenle sıradan kabul eden anlatı tarzıdır. Başta edebiyat olmak üzere resimden müziğe, sinemadan tiyatroya kadar pek çok farklı disiplinde kullanılan bu anlatı tarzı, yapı ve içerik açısından kendine özgü karakterleriyle benzerlerinden farklılık gösterir. Çalışma kapsamında büyülü gerçekçi kurguların yapı ve içerik açısından belli başlı göstergeleri kabul edilen on özellik belirlenmiş, bu özellikler büyülü gerçekçi kurgu incelemelerinde temel alınmak üzere büyülü gerçekçi kurgu inceleme kodlarına dönüştürülmüştür. Reel dünya, reel dünyada irreelin varlığı, irreelin sıradanlığı, reel ve irreelin sınırlarının ihlali, anlatıcı tutumu, kararsızlık, kişiler, uzam, postmodernist unsurlar ve derin yapı olarak belirlenen kodlar büyülü gerçekçiliğin önemli temsilcilerinden Isabel Allende'nin çocuk ve genç edebiyatı sahasında yazdığı panter ve kartal serisinden Canavarlar Kenti, Altın Ejder Krallığı ve Pigmeler Ormanı adlı üç Türkçe telif kitabına uygulanmıştır. Nitel araştırma özelliği taşıyan çalışmada, veri toplama tekniklerinden belge tarama yöntemi, veri analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Allende'nin söz konusu üç eseri basit seçkisiz örneklem yoluyla seçilmiştir. Çalışma sonunda örneklemi oluşturan Canavarlar Kenti, Altın Ejder Krallığı ve Pigmeler Ormanı Türkçe telif kitaplarının büyülü gerçekçi kurgu özelliği taşıdığı sonucuna ulaşılmış; teori kapsamında geliştirilen kodların hem yetişkin hem de çocuk ve genç edebiyatı büyülü gerçekçi kurgu türünden farklı kitaplara uygulanabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Magical realism, one of the important concepts in art and literature, is a narrative style that presents the real and the unreal together, considers the unreal to be a natural extension of the real world, and therefore accepts it as ordinary. This narrative style, which is used in many different disciplines from literature to painting, music, cinema, and theater, differs from its counterparts in terms of structure and content with its unique characteristics. Within the scope of this study, ten characteristics that are considered to be the main indicators of magical realist fiction in terms of structure and content have been identified, and these characteristics have been converted into magical realist fiction analysis codes to be used as a basis for magical realist fiction analysis. The real world, the presence of the unreal in the real world, the ordinariness of the unreal, the violation of the boundaries between the real and the unreal, the narrator's attitude, uncertainty, characters, space, postmodernist elements, and deep structure have been applied to three Turkish-language books written by Isabel Allende, one of the important representatives of magical realism, in the field of children's and young adult literature: Canavarlar Kenti, Altın Ejder Krallığı and Pigmeler Ormanı. In this qualitative research study, the document review method was used as a data collection technique, and content analysis was used for data analysis. Allende's three works were selected through simple random sampling. The study concluded that the Turkish copyrighted books Canavarlar Kenti, Altın Ejder Krallığı, and The Pigmeler Ormanı, which formed the sample, had magical realist fiction characteristics; it was predicted that the codes developed within the scope of the theory could be applied to books other than those in the magical realist fiction genre in both adult and children's and young adult literature.