Okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin öğretmenlerin mesleki doyumuna etkisi ile ilgili öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the effect of school principal's crisis solving skills on teacher's professional satisfaction
  1. Tez No: 949755
  2. Yazar: ENES BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE ÇİĞDEM GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın yapılış amacı; okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin öğretmenlerin mesleki doyumuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden olan olgubilim (fenomenoloji) kullanılarak meydana getirilmiştir. Araştırmada kullanılan çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi kullanılarak seçilmiş olup 2023-2024 eğitim öğretim yılında Tokat ili Turhal ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 20 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanmış olup, katılımcılara 10 tane açık uçlu soru sorulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilmiş veriler betimsel bakış açısıyla incelenip analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler kriz kavramını plansız gelişen olumsuzluk, problem, sorun, tehdit, çatışma ve stres, kaygı, bunalım olarak ifade etmişlerdir. Katılımcı öğretmenlere göre okul müdürlerinin kriz yönetim tutumları olumlu tutumlar ve olumsuz tutumlar olarak ikiye ayrılmış olup olumlu tutumlar fikir alma, iletişim kurma, kriz ekibi oluşturma, soğukkanlı kalma, etki alanı belirleme, nedenleri tespit etme, güven verme, tarafları dinleme ve lider olma olarak belirtilmiş, olumsuz tutumlar ise iletişimsizlik, taraflı davranma, otoriterleşme, dedikodu yapma ve panik olma olarak ifade edilmiştir. Katılımcı öğretmenler kriz çözme becerilerini soğukkanlılık, doğru karar alma, etkili iletişim, önlem alma, krizi öngörme, kriz yönetim ekibi kurma, liderlik, adil ve tarafsız olma ile güven oluşturma olarak belirtmişlerdir. Katılımcı öğretmenlerin mesleki doyuma ilişkin algıları mesleki mutluluk, mesleki haz, mesleki tatmin, meslekten beklentilerin karşılanması ve mesleki memnuniyet kavramlarından oluşmaktadır. Katılımcı öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin öğretmenlerin mesleki doyumunu etkilemesinin nedenleri güven, huzur, değer görme, adalet, aidiyet, cesaret, stres ve gerginlik şeklindedir. Katılımcı öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin öğretmenlerin mesleki doyumunu etkilemesinin sonuçları ise verimlilik, sağlıklı okul ortamı, motivasyon, iş birliği, mutluluk ve haz olarak belirtilmiştir. Katılımcı öğretmenler okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin geliştirilmesi için hizmetiçi eğitim, iletişim eğitimi, örnek olay incelemesi, literatür takibi, toplantı yapma ve yetkilendirme önerilerinde bulunmuşlardır. Araştırmanın sonucunda okul müdürlerinin kriz çözme becerilerinin öğretmenlerin mesleki doyumunu etkilediği, bu nedenle okul müdürlerinin kriz, kriz yönetimi konularında ve krizi çözüme ulaştırmak için gerekli olan beceriler hususunda kendilerini geliştirmek adına çalışmalara katılmaları önerilmektedir, bu doğrultuda yapılacak çalışmalarla öğretmenlerin mesleki doyumlarının artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the effect of school principals crisis resolution skills on teacher's professional satisfaction. The research was created using qualitative research method. The research was carried out using phenomenology, which is one of the qualitative research method designs. The study group used in the research consists of 20 teachers working in primary, secondary and high schools in Turhal district of Tokat province in the 2023-2024 academic year, selected using the maximum diversity sampling method from purposeful sampling methods. Semi-structured interview technique was used to collect the data and 10 open-ended questions were asked to the participants. The data obtained within the scope of the research were examined and analysed from a descriptive perspective. The teachers participating in the study expressed the concept of crisis as unplanned negativity, problem, problem, threat, conflict and stress, anxiety, depression. According to the participant teachers, the crisis management attitudes of school principals were divided into two as positive attitudes and negative attitudes. Positive attitudes were stated as taking ideas, communicating, forming a crisis team, staying calm, determining the sphere of influence, identifying the causes, giving confidence, listening to the parties and being a leader, while negative attitudes were stated as miscommunication, acting biased, authoritarianism, gossiping and panic. Participant teachers stated their crisis resolution skills as composure, making the right decision, effective communication, taking precautions, foreseeing the crisis, establishing a crisis management team, leadership, being fair and impartial, and building trust. Participant teacher's perceptions of professional satisfaction consist of the concepts of professional happiness, professional pleasure, professional satisfaction, fulfilment of expectations from the profession and professional satisfaction. According to the opinions of the participant teachers, the reasons why school principals crisis resolution skills affect teacher's professional satisfaction are trust, peace, being valued, justice, belonging, courage, stress and tension. According to the opinions of the participant teachers, the results of the effects of principals crisis resolution skills on teachers' professional satisfaction are productivity, healthy school environment, motivation, co-operation, happiness and pleasure. Participant teachers suggested in-service training, communication training, case study, literature review, meeting and authorisation to improve the crisis resolution skills of school principals. As a result of the research, it was found that the crisis resolution skills of school principals affect the professional satisfaction of teachers, therefore, it is recommended that school principals should participate in studies to improve themselves in terms of crisis, crisis management issues and the skills necessary to resolve the crisis, and it is thought that the professional satisfaction of teachers will increase with the studies to be carried out in this direction.