The Ties that bind: Patronage and marriage in fifteenth-century letter collections
Sosyal bağlar: Himaye ve evlilik, 15. yüzyıl İngiliz asil sınıf mektup kolleksiyonları
  1. Tez No: 94983
  2. Yazar: TARIK TOLGA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. DAVİD E. THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Bu tez 15. Yüzyıl İngiltere'sinde alt ve orta aristokratik sınıfın evlilik, aile, hizmet ve himaye konularını incelemektedir. İncelemede Stonor ve Paston ailelerinin mektup ve kayıtlı belgeleri birincil kaynak olarak kullanılmıştır. Çalışmada ortaya konulan temel yukarıda saydığım özelliklerin topulma kendine özgü bir düzen sağlamış olduğudur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm birincil kaynakları incelemektedir. İkinci Bölüm hizmet ve himaye ilişkisini incelemektedir. Üçüncü bölüm evlilik ve aile ilişkisini incelemektedir. Dördüncü bölüm sonuç bölümüdür. 111
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis investigates the service and patronage relationship and family and marriage practices of gentry and lesser nobility in later medieval England in the light of Stonor letters and papers and Paston letters. This study suggests that service-patronage relationship on the one hand, and family and marriage practices on the other gave the society an order of its own. In addition to the history of the Stonor and Paston families, the significance of letter collections as primary sources is discussed. The service and patronage relationships and family and marriage practices of gentry and lesser nobility families of the later medieval England are also investigated.