Doğal afetlerin maddi zararlarının giderilmesinde hukuki ve mali denetim
Legal and financial audit in the remediation of material damages caused by natural disasters
- Tez No: 949853
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğal afetler, geçmişten günümüze her dönemde meydana gelmiş ve ciddi kayıplar doğurmuştur. Sadece insanları değil devletleri de seferber etmiş ve doğal afetlerle mücadele bir devlet politikası olmuştur. Önemli finansman kaynağı gerektiren hasarlar doğurması, beraberinde bu hasarların giderilmesinde yürütülecek faaliyetlerin nasıl daha ekonomik, verimli ve etkili olabileceği sorusunu sordurmuştur. Son dönemlerde yaşanan doğal afetlerin sebep olduğu çeşitli ve fazla olan maddi zararların büyük bir kısmı, hukuk devleti ve sosyal devlet ilkelerinin gerektirdiği üzere kamu yönetimince giderilmektedir. Bu zararlar giderilirken uygulayıcıların koordine içerisinde, hukuka ve hakkaniyete uygun hareket etmelerini sağlamak için denetçiler ve denetim kurumlarınca hukuki denetim ve mali denetim yapılmaktadır. Doğal afet süreçlerinde kriz anının doğru yönetilmesi ile zarar azaltma ve iyileştirme süreçlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için denetim mekanizmasının etkili ve objektif gerçekleştirilmesi gerekir. Burada görevlilerin hesap verilebilirlik düşüncesiyle hareket etmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca denetim raporlarının, hukuk devletinin gerektirdiği şeffaflık ilkesi uyarınca kamuoyu ile paylaşılması denetim mekanizmalarına kurumsallık ve güvenilirlik katacağından tahkikat sonuçlarının sahaya yansıması kolaylaşacaktır. Bu çalışmada doğal afetlerin maddi zararlarının giderilmesinde hukuki ve mali denetim, T.C. Anayasası başta olmak üzere yasal mevzuat, mahkeme kararları ve denetim raporları rehberliğinde Türkiye'de son dönemlerde meydana gelen doğal afetlerin etkileri üzerinden sahadan edinilen izlenimler ve doktrin çerçevesinde somut örnekler verilerek aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have occurred in every period from the past to the present and have caused serious losses. They have mobilized not only people but also states and combating natural disasters has become a state policy. The fact that they cause damages that require significant financial resources has led to the question of how the activities to be carried out to eliminate these damages can be more efficient and effective. A significant portion of the material damages caused by the recent natural disasters which are various and excessive, are being remedied by the public administration as required by the principles of the rule of law and the social state. While remedying these damages, legal and financial inspections are carried out by auditors and institutions to ensure that the implementers act in a coordinated manner and in accordance with the law and equity. In order to manage the crisis properly during natural disasters and to carry out the damage reduction and recovery processes in a flawless manner, the inspection mechanism must be implemented effectively and objectively. At this juncture, it is necessary to ensure that the officers act with the idea of accountability. In addition, sharing the inspection reports with the public in accordance with the transparency principle required by the rule of law will add institutionality and reliability to the inspection mechanisms, and thus, it will be easier for the investigation results to be reflected in the field. This study will convey the legal and financial auditing in the elimination of material damages caused by natural disasters by giving concrete examples within the framework of the impressions and doctrine obtained from the field on the effects of natural disasters that have occurred in Turkey recently, under the guidance of legal legislation, court decisions and audit reports, especially the Constitution of the Republic of Turkey.