Implementing analog filter applications in electro optical sensors
Elektro optik sensörlerde analog filtre uygulamalarının gerçekleştirilmesi
- Tez No: 949935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Elektro-optik sistemler, çok çeşitli modern teknolojilerde temel uygulamalardır. Bu uygulamalar genellikle navigasyon, savunma sistemleri, havacılık enstrümantasyonu, gözetim teknolojileri ve otonom navigasyon gibi yüksek hassasiyet gerektiren alanları içerir. Bu tür sistemlerin merkezinde, hedef nesne görünür bir nokta veya boşluk ise nesneye olan mesafeyi ölçmeye yardımcı olan bilimsel ekipman tabanlı aktif mesafe sensörleri olan Lazer Mesafe Bulucu modülleri bulunur. Bu modüller, hedef algılama, hareket izleme ve silah güdümü veya hedef algılama gibi birçok alanda uygulama ve performans bulur. Potansiyel hedeflerin mesafelerini algılamaya ve eğitim/test menzilleri için ölçmeye yardımcı olan herhangi bir Lazer Mesafe Bulucu modülü, ölçüm performansı için sinyal işlemeye büyük ölçüde bağımlıdır. Düşük performanslı bir sinyal işleme zinciri, modülün Sinyal-Gürültü Oranı üzerinde istenilen etkiye sahip değildir. Sinyal-Gürültü Oranı ve frekans izlemeyi iyileştirmek ve geliştirmek için tamamen analog, ayarlanabilir bir sinyal koşullandırma mimarisi geliştirilmiştir. Bu kelime, 4. derece ayarlanabilir bant geçiren filtrelere sahip yeni bir C-kazanç topolojisi kullanır. Temel iyileştirme, 50 kHz ila 4,02 MHz frekans aralığında çalışabilen 4. derece analog bant geçiren filtrenin geliştirilmesidir. Proje kapsamında, belirtilen ayarlanabilir aralık ve frekansı elde etmek için gereken istikrar ve seçicilik seviyelerini sağlamak üzere çoklu geri besleme topolojisi kullanılmıştır. Bu parametreler, filtre ve çarpan devrelerinin davranışının gerçek dünya koşullarına yakından benzemesini sağlamak için bir simülatör modelinde uygulanmıştır. Devrelerin teorik ve simüle edilmiş tepkileri, sinyallerin istikrarını, çevikliğini ve netliğini doğrulamak için kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu özel projede, bu tekniğin askeri veya havacılık uygulamalarında kullanılması muhtemel olduğundan, elektromanyetik parazite karşı yeterli tolerans, zorlu atmosferik veya diğer koşullar altında güvenilirlik ve uzun süreli aşınma veya kırılmaya karşı yüksek direnç temel gereksinimler arasındadır. Devre, tüm frekanslarda test edilerek ölçüm aralığında verimliliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Electro-optical systems are fundamental applications across a wide range of modern technologies. These applications typically include navigation, defense systems, aviation instrumentation, surveillance technologies, and autonomous navigation, all of which require high precision. At the core of such systems are Laser Range Finder modules, which are scientific equipment-based active distance sensors that help measure the distance to an object if the target object is a visible point or gap. These modules find application and performance in many areas such as target detection, motion tracking, and weapon guidance or target detection. Any Laser Range Finder module that helps detect the distances of potential targets and measure them for training/testing ranges is highly dependent on signal processing for measurement performance. A low-performance signal processing chain has an extremely negative impact on the Signal-to-Noise Ratio of the module. A fully analog, adjustable signal conditioning architecture has been developed to improve and enhance Signal-to-Noise Ratio and frequency tracking. This word uses a new C-gain topology with 4th order adjustable bandpass filters. The fundamental improvement is the development of a 4th-order analog bandpass filter capable of operating at frequency levels ranging from 50 kHz to 4.02 MHz. A multiple-feedback topology is employed within the project to achieve the desired stability and selectivity levels required to obtain the specified adjustable range and frequency. These parameters have been applied in a simulator model to ensure that the behavior of the filter and multiplier circuits closely resembles realworld conditions. The theoretical and simulated responses of the circuits have been thoroughly analyzed to verify the stability, agility, and clarity of the signals. In this special project, where the use of this technique is likely for military or aviation applications, sufficient tolerance to electromagnetic interference, reliability under harsh atmospheric or other conditions, and high resistance to long-term wear or breakage are some of the basic requirements. The circuit has proven its efficiency across the entire module measurement range by being tested at different frequencies in the range.