Human capital and technology: Complementarity, coordination failure, and misallocation
Beşeri sermaye ve teknoloji: Tamamlayıcılık, koordinasyon başarısızlığı ve yanlış kaynak tahsisi
- Tez No: 949961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Economics, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Beşeri sermaye ve yenilik, sürdürülebilir ekonomik büyümenin iki temel itici gücü olarak kabul edilmektedir. Daha yüksek eğitim seviyelerine ulaşmak, bireyleri teknolojik yenilik faaliyetlerini gerçekleştirmek için vazgeçilmez olan becerilerle donatır. Öte yandan, girişimcilerin yenilik faaliyetleri bu becerilere sahip işçilere olan talebi artırır. Dinamik bir ortamda, girişimcilerin yenilik kararları ve bireylerin yüksek eğitim kararları önemli oranda birbirine bağımlıdır. Her iki karar da dışsallıklar yaratır ve bu da onların stratejik tamamlayıcılar olarak tanınmasına yol açar. Bu tez, dinamik içsel büyüme çerçevesinde yüksek eğitim ile yenilik yatırımları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. İkisi arasındaki tamamlayıcılığı formüle ederek, ekonomilerin farklı büyüme deneyimlerine teorik bir açıklama getiriyoruz. Araştırmamız, ülkeler arası büyüme sonuçlarının kapsamlı bir yorumunun, büyüme sürecinin çeşitli yönleri arasındaki karşılıklı bağımlılığı dikkate alması gerektiğini öne sürmektedir. Modelimiz, ülkelerin büyüme deneyimlerindeki farklılıkları açıklayan çoklu denge sonuçları sunmaktadır. Model, yenilik ve yüksek eğitim faaliyetlerinin göreceli verimliliğini karakterize eden bir eşik sunmaktadır. Bu eşiğin her iki tarafında, birden fazla denge durumunun varlığını tespit ediyoruz. Yüksek ve düşük dengeler aynı anda ulaşılabilir. Denge seçimi belirsizdir ve tamamen ajanların beklentilerine bağlıdır. Birden fazla denge durumunun varlığında, hükümetler yatırım kararlarıyla ilgili beklentileri koordine etme rolünü üstlenir. Bununla birlikte, bu stratejik yatırımların etkili bir şekilde koordine edilmesine önemli engeller bulunmaktadır. Tamamlayıcı yatırımlar arasındaki kaynakların yanlış tahsisine yol açan potansiyel engellere de ışık tutuyoruz. Bölgesel farklılıklar ve kalıcı kurumsal engeller, yatırım isteklerinin uyumsuzluğuna ve dolayısıyla kaynakların yetersiz tahsisine katkıda bulunarak yüksek eğitim ve yenilik koordinasyonunun başarısızlığına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human capital and innovation are accepted as the two main drivers of sustained economic growth. Achievement of higher levels of education equips individuals with skills that are indispensable for performing technological innovation activities. On the other hand, innovation activities of entrepreneurs generate increased demand for the workers with these skills. In a dynamic setting, innovation decisions of entrepreneurs and higher education decisions of individuals are highly interdependent. Both decisions generate externalities, leading to their recognition as strategic complements. This dissertation investigates the relationship between higher education and innovation investments within a dynamic endogenous growth framework. Formulating the complementarity between the two, we provide a theoretical rationalization for different growth experiences of economies. Our investigation suggests that any comprehensive interpretation of cross-country growth outcomes must take into account the interdependence between the various aspects of the growth process. Our model provides multiple equilibria, thereby offering an explanation for differences in growth experiences of countries. The model submits a threshold, characterizing the relative efficiency of innovation and higher educational activities. At both sides of this threshold, we identify the presence of multiple equilibria. The high and low equilibria are concurrently attainable. The selection of equilibrium remains indeterminate and is entirely contingent upon the expectations of the agents. In the presence of multiple equilibria, the governments assume the role of coordinating the expectations associated with the investment decisions. Nevertheless, there are significant obstacles to the effective coordination of these strategic investments. We further shed light on the potential barriers that result in the misallocation of resources among these complementary investments. Regional disparities and persistent institutional barriers contribute to the misalignment of investment incentives and hence inadequate allocation of resources, contributing to the failure of coordination of higher education and innovation.